Tartumaa pesa (Kalakotkas 2) saame vaadata alates 2013. aastast:
Klõpsa pildil, avaneb otsestriim Youtube´is
otsestriim | uudised | foorum
Tartumaa kalakotka kaamerapesa ehitasime 2013 talvel alla varisenud loodusliku asemele, mis asus ca 50 m eemal ja kalakotkapaar võttis tehispesa koos kaameraga kohe omaks. Pesa ajalugu saab vaadata foorumi esilehelt. Esimesel kahel aastal pesitses seal isalind Ilmar, kelle rändeteed saab vaadata rändekaardilt (sügis 2012 ja kevad 2013). Ilmari saatja eemaldasime 2013. aasta suvel. Viimased aastad on pesitsevad kalakotkad olnud ka enamasti rõngastega, mistõttu nende päritolu ja vanus on hästi teada. Praegune isalind Ivo (rõngaga ED) on koorunud ligi 50 km põhja pool 2013. Emalind Iiris on teist aastat siin pesitsemas, aga tema päritolu me ei tea. Varasemad kuus aastat pesitsenud emalind Irmat meil pole enam näha õnnestunud. Foorumis on kõik olulisemad sündmused kajastatud. Näiteks pesa külastanud võõrad kalakotkad, kellest mõnede puhul on ka rõngad loetud ning nende päritolu teada.
Aafrikast tulles pole lumi pesas just oodatud. Jalad hakkavad külmetama…
Pesa ehitamise vahepeal tuleb tegelda tulevikule mõeldes (sarnaseid pilte võib leida igast aastast).
2020. aasta ülekanne Tartumaa pesast toimub alates 27. märtsist - kaamerapilt liigub Kerneli sidekanaleid pidi Beta Grupi serverisse. YouTube jagab selle kõigile soovijatele.
Pesa juures on kaamera AXIS F41 eraldiseisva sensoriga ja koos Omari tehtud mikrofoniga. WiFi link on lahendatud MikroTik seadmetega.
Seda Tartumaal asuvat pesa saame jälgida juba kaheksandat hooaega järjest ja tänu toetajate abile oleme saanud ajakohastada ka kaamerat, et pilt oleks ikka teravam ja parem. Tänavu pole see just lihtne olnud varuosade aeglase liikumise tõttu. Oleme pidanud ka akusid vahetama (öösel). Foorumis on leitavad ka varasemate aastate vaatlused.
Mitte alati ei lähe pesitsemine ladusalt. Mõnikord võivad munad haudumise ajal kleepuda sulgede külge ja siis pesast välja lennata:
Kalakotka kaamerate toimimisse on panustanud paljud kaasa-aitajad:
Kotkaklubi – bioloogiline info ja kaamerate paigaldus, koordineerimine
Beta-Grupp - kaamerate testimine ja häälestamine, mikrofonide ehitamine, server
TELE2 - mast, antenni paigaldus masti, fiiberoptilise kaabli kasutus (Võrumaal)
Kernel - antennide seadistus, sidekanal (Tartumaal)
AkuKeskus Tartus - akuabi
Bea - kalakotka foorumite administreerimine
Looduskalender - kaamerate tutvustused ja foorum
Mitmed eratoetajad - nii Eestist kui kaugemalt (materjalid ja seadmed)
Tuhanded vaatlejad - kes on kõige tähtsamad, sest muidu poleks kaameral nii suurt mõtet!
Kalakotkakaamerad toimivad autonoomselt ilma välise energia ja andmesideta. Energia tuleb päikeselt, see salvestatakse stabiilsuse saavutamiseks akudesse. Andmed edastatakse Wifi linkide kaudu kilomeetrite taha lairibaühendusega masti.
Ettevõtmises osalevad:
Toetab: