38. NÄDAL 14.9.2020.- 20.9.2020. Jõgeval ja selle ümbruses

Postitas Looduskalender - T, 22.09.2020 - 12.12
Autorid

Ülevaate koostasid Laine ja Vello Keppart

Pildistas Vello Keppart

Image
Puude lehestik on metsades veel valdavalt roheline
Sisu

Puude lehestik on metsades veel valdavalt roheline

Ööpäeva keskmised õhutemperatuurid kõikusid nädala jooksul 9...16 kraadi piires, mis erinesid vaatlusrea (1922-2019) keskmisest -1...+5,8 kraadi võrra.

Kõige soojemal päeval (kolmapäeval) tõusis maksimaalne õhutemperatuur 23,1 kraadini. Kõige vähem oli päeval sooja reedel, kui maksimaalne õhutemperatuur ulatus ainult 14,2 kraadini. Öösiti oli nädala esimesel poolel veel õhus sooja 10...11 kraadi, kuid pühapäeval langes termomeetrinäit õhus 1,1 kraadini ja maapinna lähedal esines juba öökülma. Jõgeval registreeriti linna idapiiril asuva ilmajaama meteoväljaku lähedal kahe sentimeetri kõrgusel mulla kohal minimaalne temperatuur -1 ja rohul -3,5 kraadi.

Kiire temperatuuri langusega kaasnenud neljapäeval ja reedel Eestimaad räsinud sügistorm siin kandis väga tugevaks ei osutunud. Maksimaalsed tuule kiirused ulatusid neljapäeval 18 m/s, reedel 17 m/s.

Vihma oli sel nädala vähe. Esmaspäeva ja teisipäevaga sadas kokku 4,7 mm. Tormisel neljapäeval lisandus veel 0,7 mm.

Suur-kapsaliblika röövikud

Suur-kapsaliblika röövikud

Tänu kuivaks muutunud ilmadele oli võimalik jätkata sügistöid põldudel ja aias. Koristati veel põllule jäänud saaki ja tehti sügisest teraviljakülvi.

Lindude massiline sügisränne jätkus. Suurtesse parvedesse kogunenud kuldnokki oli näha traatidel istumas ja lennul. Ülelennul võis märgata sookurgi ja reedest alates ka hanesid. Kuni nädala lõpuni kohati veel suitsupääsukeste salkasid.

Metsades püsisid veel valdavalt puude lehed rohelistena. Mõningast lehtede värvumist esines sookaskedel ja salkudena ka arukaskedel. Toomingad olid juba suure osa lehtedest langetanud. Väheseid värvilaike oli näha ka vahtrate ja pärnade võrades. Osadel saartel juba varisesid värvumata lehed.

Põõsa-noolöölase röövik saare lehel

Põõsa-noolöölase röövik saare lehel

 

Jõgeval 21.9.2020.

Sildid

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.