Eeltalvised linnusalgad - kes nad siis on?

Postitas Looduskalender - E, 14.12.2020 - 15.15
Autorid

Fotod Arne Ader

Urvalinnud

Urvalinnud ( www.loodusemees.ee )

Sisu

 

Urvalind       Carduelis flammea

 

Lühikese päeva ajal võime märgata kaskedel ja leppadel tegutsevaid linnusalkasid, seda nii metsveertes, kui lagedal kasvavatel üksikutel puudel. Nendeks võivad olla nii tihaste segasalgad, siisikesed, kui urvalinnud.

Täna vaatleme urvalinde. Juba oktoobrikuus võisime läbirändajad kohta, aga alati salkades ja vahel koguni suurtes parvedes. Talvituma jääjate arvukus on aastati väga erinev, olenedes toidulauast ja pakaseliste ilmadega võime märgata urvalinde talilindudele mõeldud söögimajade ümbruses, aga ka siis salkades, tihti ka maapinnale pudenenud seemneid otsimas. Armsa olemisega seemnetoiduliste lindude sõbralikes seltsingutes pole märgata riiakust. Oletatakse, et juba pesitsenud urvalindude paaridki hoiavad kokku kogu aasta vältel.

 

Urvalind

Urvalind

Mis siis urvalindude välimuses silma hakkab?

Kaugelt vaadates triibulise pruunikashalli sulestikuga. Tähelepanelikumalt silmitsedes märkame linnu karmiinpunast laupa, seemnesööja väikest kollast nokka ja isaslindudel roosa varjundiga rinnaesist musta kurgualusega. Aga kirjeldatud tunnuste värvikus võib isendite lõikes olla väga kõikuv: mõnel võib puududa isegi liigitunnus – punane laup. Vaata all olevalt Arne fotolt.

Urvalind

Urvalind

Urvalindude vaatlused: LINK

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.