Kuidas hundid mõjutavad ökosüsteeme

Avapilt
Sisu

Küsimus, kuidas hundid ökosüsteeme mõjutavad, on teadlasi paelunud pikki aastaid. Üheks vaieldamatuks faktoriks on muidugi tõsiasi, et hundid vähendavad saakloomade arvukust. Teine, väga populaarne, kuid teadlaste hulgas sugugi mitte üksmeelselt kinnitatud viis on nn troofiliste kaskaadide teooria.

 

Selle teooria järgi muudavad hundid saakloomade käitumist, vähendades sõraliste pikemaajalist viibimist ja taimestiku söömist teatud piirkondades, kus huntidel on neid kerge kätte saada - näiteks jõgede ääres. See lubab jõeäärsel taimestikul paremini kasvada, mõjutades kogu ümberringset elustikku ning isegi jõesängi kujunemist (nt mullastiku erosioone ära hoides). Sellest tehti ka internetiavarustes laialdast populaarsust kogunud video pealkirjaga “Kuidas hundid jõgesid muudavad”.

 

 

Nüüd aga on USA Voyageurs rahvuspargi hunditeadlased avaldanud oma pikaajalise uurimistöö tulemused teemal “Kuidas hundid märgalasid mõjutavad”. Nimelt on Voyageursi teadlased süvitsi uurinud hundi ja kopra suhteid. Kuigi on teada, et hunt koprapopulatsiooni arvukust oluliselt ei mõjuta, on kobras suveperioodil hundile siiski oluline saakloom. Milline mõju on sellel ökosüsteemile, rääkis uurimisrühma juht Thomas Gable webinaris, mida saab kuulata siit: https://nywolf.org/wolves-alter-wetland-creation-by-killing-beavers/

Järgnev loetelu võtab kokku kõige olulisemad webinaris kuuldud teadmised. 

  • Hundid murravad peamiselt vanematekodust lahkuvaid ja uutele aladele kolivaid noori kopraid. 

  • Keskmiselt murrab üks hunt aastas 4,5 kobrast. Viiendik nendest kobrastest oli juba jõudnud alustada uue tiigi rajamist või mahajäetud tiigi taasasustamist (kopratammi parandamist jne).

  • 100% nendest tiikidest, mida hundi murtud noor kobras oli jõudnud ehitama või taasasustama hakata, jäid vähemalt selle uuringu jooksul kobraste poolt asustamata. Uhiuue tiigi asemel jäi piirkond metsaks ning mahajäetud tiigid jätkasid kinnikasvamist.

  • Greater Voyageurs ökosüsteemi aladel hoiavad hundid ära aastas 88 tiigi rajamise või taasasustamise. Arvestades, et sealsed maastikud hõlmavad tuhandeid tiike, ei tundu see palju, kuid pikaajaliselt (nt 5 aasta jooksul kui hundid on hoidnud ära 440 tiigi tekkimise) on tegemist vägagi olulise mõjuriga.

  • Kokkuvõtlikult: hundid ei mõjuta küll niivõrd kogu maastikul olevate tiikide arvu, kuid neil on tugev mõju sellele, kuhu koprad uusi tiike rajavad.

 

Tekst ja foto: Laura Kiiroja

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.