10. NÄDAL 8.3.2021.- 14.3.2021. Jõgeval ja selle ümbruses

Postitas Looduskalender - T, 16.03.2021 - 09.09
Autorid

Ülevaate koostasid Laine ja Vello Keppart

Pildistas Vello Keppart

Image
Esmaspäeval oli lund rohkesti
Sisu

Esmaspäeval oli lund rohkesti

Nädala esimesel poolel kujunes temperatuurirežiim tavapärasest külmemaks. Esmaspäevast neljapäevani kõikus ööpäeva keskmine õhutemperatuur -6…-12 kraadi vahel, mis on vaatlusrea keskmisest 4…10 kraadi võrra madalam. Öösiti langesid termomeetrinäidud alla -13 kraadi. Kõige külmem oli esmaspäeva ja teisipäeva vaheline öö, kui termomeeter näitas Jõgeva linna idapiiril asuvas ilmajaamas õhus -21,6 °C.

Lund oli maas rohkesti – esmaspäeval põldudel ringi liikudes kaasaskantava lumelatiga mõõtes valdavalt 10-15 cm. Lume paksus oli ebaühtlane. Kohati ulatus lume paksus 30 sentimeetrini, kohati jäi 8-9 cm juurde. Järgnevatel päevadel sadas lund juurde. Kolmapäeval ja neljapäeval tuiskas ja mõnel pool (hekkide äärde, seisvate autode ja muude takistuste juurde) tekkisid korralikud lumehanged.

Nädala teisel poolel läks sulale. Juba neljapäeval tõusis maksimaalne õhutemperatuur varjus null kraadi lähedale, päikese käes kõrgemale. Oli võimalik lumememme teha. Reede õhtuks tõusis õhutemperatuur plusspoolele ja jäi sinna ööpäevaringselt nädala lõpuni. Lume ja lörtsihoogude vahele sadas vihma. Maksimaalne õhutemperatuur tõusis laupäeval ligi viie ja  pühapäeval nelja kraadini.

Pühapäeval olid sulanud lumikattesse augud

Pühapäeval olid sulanud lumikattesse augud

Lumikate hakkas kiiresti sulama. Laupäeval oli juba lume alla kogunenud vesi ja lumes sumbates muutusid jäljed märjaks. Pühapäevaks kogunesid kõnni- ja sõiduteedele suured (sügavad) veeloigud. Jalakäijatel oli raskusi nendest mööda pääseda, oli oht autode poolt saada pritsida. Pühapäeva õhtuks tekkisid põldudele lumeta laigud,  maastik oli muutunud musta-valge-rohelisekirjuks.

Pedja jõel märgati laupäeval sinikael-partide lähedal toitumas ühte väikekoskla paari. Reedel ja laupäeval häälitses Jõgeval põhikooli lähedal pargis kõrvukräts. Võis näha üksikuid kuldnokki, hall- ja musträstaid.

Künnivaresed ja hakid otsisid lume alt tammetõrusid

 

Künnivaresed ja hakid otsisid lume alt tammetõrusid

 

Jõgeval 15.3.2021.

Sildid

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.