Sel aastal ära enam kuldnoka pesakasti puhasta - omanikud on pesitsuspaikadesse jõudnud

Postitas Looduskalender - P, 28.03.2021 - 12.12
Autorid

Linnuvaatleja suudis, www.linnuvaatleja.ee

Foto Arne Ader

Sisu

Kuldnoka aasta uudis

Viimaste päevade kevadiselt soojemate ilmadega on kuldnokad üle Eesti asuvatesse pesitsuspaikadesse jõudnud: aedades ja parkides kuuleb järjest enam kuldnokkade mitmekesist laulu ning märkab kuldnokapaare pesakasti pesamaterjali sobitamas ja üksteisele muljet avaldamas.

Praegu, märtsi lõpus – aprilli alguses, on pesaehitus pigem vanade pesapaikade ülevaatamine ja kohendamine, mida teevad mõlemad vanalinnud “/—/vaid hommikutundidel ja ilma erilise kiirustamiseta” (Rootsmäe, L., Veroman, H. 1974. Eesti laululinnud. Tallinn: Valgus, lk 78). Tõsisem pesaehitamine läheb kuldnokkadel lahti paari nädala pärast aprilli keskpaigas. Seega – pane tähele! – on praegu juba hilja kuldnokkade vanu pesakaste puhastada. Las linnud toimetavad nüüd omatahtsi.

Kuldnokad saabusid oma vanasse pesitsuskohta. Katusel on helesinise nokatüvikuga isaslind, pesakasti aval on emaslind

Kuldnokad saabusid oma vanasse pesitsuskohta. Katusel on helesinise nokatüvikuga isaslind, pesakasti aval on emaslind. / foto: Kadi Külm. Vastseliina 27.03.2021.

Eelmisel fotol olev kuldnokapaar viis pesakasti kohe ka esimese portsu pesamaterjali

Eelmisel fotol olev kuldnokapaar viis pesakasti kohe ka esimese portsu pesamaterjali. / foto: Kadi Külm. Vastseliina 27.03.2021.

Kuid kindlasti ei ole veel hilja mõni uus pesakast kuldnokkadele üles panna. Täpsemad näpunäited pesakasti tegemiseks, pesakastile hea asukoha valimiseks ning paigaldamiseks leiad Eesti Ornitoloogiaühingu kodulehelt:

Kuid kindlasti ei ole veel hilja mõni uus pesakast kuldnokkadele üles panna. Täpsemad näpunäited pesakasti tegemiseks, pesakastile hea asukoha valimiseks ning paigaldamiseks leiad Eesti Ornitoloogiaühingu kodulehelt:

Uue pesakasti kuldnokale saad osta näiteks ka Eesti Ornitoloogiaühingust või Linnuvaatlejalt.

Margus Ots
kuldnoka aasta koordinaator

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.