VIDEO: hull kukk

Postitas Looduskalender - E, 12.04.2021 - 10.10
Autorid

Telefoniga salvestatud video Ahto Täpsi

…lõpuks hakkas kukk vaatlejat jälitama

Sisu

 

Metsis ehk mõtus       Tetrao urogallus

 

Sagedamini kohatakse „hulle“ metsisekukki kevadel. Suvisel ajal ei ole sellist käitumist täheldatud. Hälbega isendeid võib uuesti kohta alates augusti kuust.

Kas pole hirmutav, kui Sind peaks ründama nelja kuni kuue kilone uhke metsisekukk?

Metsaraiete tagajärjel on metsiste elutingimused halvenenud kogu Euroopas.

Metsiste elupaikadeks sobivad nii rabastuvad-, kui rabametsad, aga metsarinde kõrgub peab seal ületama kaheteist meetrit. Alla kuuekümne aastastes metsades me tavaliselt metsised ei kohta. Loendusandmete järgi võime tõdeda, et üle poole meie metsiste asurkonnast elutsevad saja aastastes metsades.

Metsiste pikalt väljakujunenud mängupaikade vanus võib küündida kuni 120 aastani.

Möödunud aasta kevadise „mängu“ järgselt liikusid metsised päris laialt ringi. Kui aga talvisel ajal toimusid mängupaikades looduses arvestatavad muutused (näiteks lageraie), siis sellist kohta metsised enam „omaks“ ei võta. Ornitoloogide uuringute tulemused kinnitavad, et metsised taluvad kuni poole hektari suuruseid raielanke, mille laius ei ületa kolmekümmet meetrit.

Viimase viiekümne aasta jooksul on meie loodusest kadunud üle poolte teada olnud metsiste mängupaikadest. Eesti mandriosa looduslikult säilinud metsades pesitseb umbes tuhatkond metsise paari ja meie saartel metsised ei elutse.

Olukord on enam, kui halb.

„Hulludeks metsisteks“ peetakse tavapäratu käitumisega linde, kes ilmuvad vahel ka inimasulatesse ja võivad metsas inimese suhtes päris ähvardavalt käituda.

Mandri-Eestis kohati „hullu“ metsisekukke mäletamist mööda 1961.aastasl ja hälbega metsisekana esmakordselt 1964. aastal. Hälvetega isas- ja emaslindude suhet võiks rehkendada umbkaudu 2:1 ja selliseid linde kohatakse aastas vast kümmekond. Sellised metsised elutsevad erakutena võivad liikuda liigile täiesti võõras ümbruses.

Teadlasetel puudub teave, kas hälbega lind paraneb leides omale sobiva elupaiga?

Arvatakse, et kirjeldatud käitumist põhjustab hormonaalse regulatsiooni häire.

metsis

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.