18. NÄDAL 3.5.2021.- 9.5.2021. Jõgeval ja selle ümbruses

Postitas Looduskalender - T, 11.05.2021 - 07.07
Autorid

Ülevaate koostasid Laine ja Vello Keppart

Pildistas Vello Keppart

Image
Aasosjad
Sisu

Aasosjad

Nädal kujunes jahedaks ja sajuseks.

Ööpäeva keskmine õhutemperatuur kõikus 3…7,5 kraadi piires, mis on viimase 50 aasta keskmisest 2…6 kraadi võrra külmem. Nädala minimaalne õhutemperatuur (‑1,5) registreeriti ilmajaama järgi kolmapäeval. Ka pühapäeva varahommikul, kui päeval tõusis õhus maksimaalne termomeetrinäit 13,4 kraadini (nädala maksimum), võis varahommikul rohul ja autokatustel halla näha.

Sademeid kogunes nädalaga Jõgeva linna idapiiril 32 mm, mis moodustab pikaajalisest kogu maikuu keskmisest hulgast ligikaudu 65%. Mitmel päeval tuli vihmaga koos lörtsi või teralund. Tõeline „koerailm“ oli esmaspäeval, kui sadas peaaegu päev otsa vihma ja lörtsi, puhus tugev tuul. Maksimaalne õhutemperatuur tõusis sel päeval 5,6 kraadini, ööpäevaga kogunes ligi 13 mm ja tugevamad tuuleiilid ulatusid 17 m/s.  

Nurmenukk

Nurmenukk

Taimede areng oli aeglane. Sel nädalal alustasid vähehaaval nurmenukud õitsemist. Sinilillede õitseaeg kujuneb tänavu pikaks ja endiselt sinetavad veel metsaalused. Valdavalt annavad siiski metsas värvi võsa- ja kollased ülased. Juba on näha esimesi jänesekapsa õisi.

Jänesekapsad

Jänesekapsad

Puud ja põõsad jäid valdavalt raagu. Rohelist tooni andsid puudesaludele valdavalt lehtinud toomingad ja magesõstrad. Vahtrad alustasid õitsemist.

Rohukasv oli aeglane, kuid vähehaaval muutusid kulused heinamaad siiski rohelisemaks. Aedades läks korrast rohkem nartsissiõisi lahti. Sagedastest sadudest püsis muld märjana.  

Rändlindudest saabusid siia kanti suitsupääsukesed, salu-lehelinnud, aed-lepalinnud, väänkaelad. Kägu, räästapääsukest ja ööbikut pole seni veel õnnestunud kuulda.  

Salu-vööttigu Jõgeval

Salu-vööttigu Jõgeval

 

Jõgeval 10.5.2021.

Sildid

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.