Hundiperel on uruhooaeg

Postitas Aasta Loom - P, 30.05.2021 - 10.00
Avapilt
Sisu

Hallhundi pered kõikjal maailmas on praegu paiksemad kui ülejäänud aastal ning seadnud oma elu kutsikakeskseks. Sestap on paslik tutvustada hundikutsikate lastetuba.

 

Uru valib, renoveerib ja vajadusel kaevab valmis hundimamma. Teistel täiskasvanud karjaliikmetel siin suurt sõnaõigust pole. Uru tüübi, sisekujunduse ja asukoha suhtes on hundiemadel aga vabad käpad. Mõni eelistab kivist koopaid, teine puidust, mõni mamma kaevab aga uru hoopis mäenõlvale. Kellele meeldivad kitsamad, kellele avaramad puuõõnsused või juurealused. 

 

hundiurg

Eestist leitud hundipere urg. Foto: Laura Kiiroja

 

Mõni hundiemand kasutab igal aastal ühte ja sama urgu. Teine renoveerib mõne endise rebase- või mägrauru oma võsukestele sobivaks. Mõni kolmas hundiemand eelistab aga sootuks midagi uut, kus varem elanikke (ei teda ennast ega võõraid) sees pole olnud. Uru kujundamisel peab hundiema silmas, et selle avaus avaneks ülespoole – nii ei saa kutsikad kogemata liiga vara urust väljuda. Samuti on kutsikate magamisasemeks uru tunneli lõpus pisut kõrgem ala, et sissevoolav vihmavesi neid ei ohustaks. 

 

Soomaa hundipesa

Soomaa hundipesa. Foto: Laura Kiiroja

 

Pikemad leitud hundiurud maailmas on olnud lausa 4,5m pikad! Uru ja kutsikad hoiab hoolas hundiema alati puhtana – kõik kutsikate väljaheited saavad ära koristatud. Oksi, lehti või muud “voodimaterjali” hundid ei kasuta. Pesa asub kindlasti veekogu läheduses, et hundiemal oleks lihtne vahepeal joomas käia.

 

Laura Kiiroja

Pilt kutsikatega: Voyageurs Wolf Project

 

 

 

 

OLEREX TOETAB
RAHVUSLOOMA KODULEHTE.


Olerex logo

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.