
Hallhundi pered kõikjal maailmas on praegu paiksemad kui ülejäänud aastal ning seadnud oma elu kutsikakeskseks. Sestap on paslik tutvustada hundikutsikate lastetuba.
Uru valib, renoveerib ja vajadusel kaevab valmis hundimamma. Teistel täiskasvanud karjaliikmetel siin suurt sõnaõigust pole. Uru tüübi, sisekujunduse ja asukoha suhtes on hundiemadel aga vabad käpad. Mõni eelistab kivist koopaid, teine puidust, mõni mamma kaevab aga uru hoopis mäenõlvale. Kellele meeldivad kitsamad, kellele avaramad puuõõnsused või juurealused.
Eestist leitud hundipere urg. Foto: Laura Kiiroja
Mõni hundiemand kasutab igal aastal ühte ja sama urgu. Teine renoveerib mõne endise rebase- või mägrauru oma võsukestele sobivaks. Mõni kolmas hundiemand eelistab aga sootuks midagi uut, kus varem elanikke (ei teda ennast ega võõraid) sees pole olnud. Uru kujundamisel peab hundiema silmas, et selle avaus avaneks ülespoole – nii ei saa kutsikad kogemata liiga vara urust väljuda. Samuti on kutsikate magamisasemeks uru tunneli lõpus pisut kõrgem ala, et sissevoolav vihmavesi neid ei ohustaks.
Soomaa hundipesa. Foto: Laura Kiiroja
Pikemad leitud hundiurud maailmas on olnud lausa 4,5m pikad! Uru ja kutsikad hoiab hoolas hundiema alati puhtana – kõik kutsikate väljaheited saavad ära koristatud. Oksi, lehti või muud “voodimaterjali” hundid ei kasuta. Pesa asub kindlasti veekogu läheduses, et hundiemal oleks lihtne vahepeal joomas käia.
Laura Kiiroja
Pilt kutsikatega: Voyageurs Wolf Project