Merikotkakaamera

Postitas Looduskalender - P, 06.03.2022 - 01.16
Autorid

Kotkaklubiwww.kotkas.ee

Veebikaamera kuvatõmmis Liz, LK foorumist

Klõpsa pildil, avaneb otsestriim Youtube´is

Sisu

Kotkakaamera 2022

otsestriim | uudised | foorum

Merikotka pesakaamera asub Matsalu rahvuspargis, mis oma ligi 500 km² pindalaga on üks Euroopa tähtsamaid veelindude pesitsus- ja rändepeatuspaiku. Matsalust lendab igal aastal läbi üle 2 miljoni veelinnu, kellest lühemaks või pikemaks ajaks jääb peatuma üle 230 000 linnu. Avarate luhtade, rannakarjamaade ja ligikaudu 2000 ha suuruse roomassiiviga ümbritsetud madalaveeline Matsalu laht pea 50 väikesaare ja laiuga tagab merikotkastele väga hea toidubaasi.

Pesakaamera on paigaldatud Eesti teadaolevalt kõige põlisemale merikotkaste pesitsusterritooriumile – esimesed kirjed selle kohta pärinevad juba 1887. aastast! Praeguse pesa ajalugu on samuti vägev, mh võib seda näha Rein Marani 2002. aastal filmitud ja 2005. aastal linastunud dokumentaalfilmis Eesti kotkad (Gaviafilm, 2005). Tollastest vanalindudes üks oli pärit Soomest Turu piirkonnast.

Merikotkad ehitasid veebikaameras nähtava pesa juba 1996. aastal, kui varasem pesapuu lähedal metsas kuivas – eelmine pesa leiti 1990. aastal. Praegune pesa on olnud püsivalt ja iga-aastaselt asustatud ning seal on perioodil 1996-2020 (25 aasta jooksul) üles kasvanud kokku 29 poega, st tegemist on väga produktiivse kohaga. Koht on merikotkastele soodne – Matsalu laht ja luhad – ja selle tõestuseks on pesakaameras nähtava paari külje alla, vähem kui kilomeetri kaugusele, pesitsema asunud ka teine kotkapaar. Saab olema huvitav jälgida, kuidas oma territooriumi kiivalt kaitsvad merikotkad teineteise läheduses hakkama saavad.

Kotkakaamera 2022
Kaamera objektiiv ja sensor on peidetud kuiva haavaoksa sisse (Foto Urmas Sellis)

Pesakaamera seadsid jaanuari lõpul ja veebruari esimestel päevadel töökorda Urmas Sellis (Kotkaklubi) ja Omar Neiland. Pesa juures kasutame AXIS F41 kaamerat koos Omari valmistatud mikrofoniga. Kaamera põhiosa asub allpool puutüvel, aga objektiiv koos sensoriga on pesa juures. Kaamera objektiivi püüdsime varjata niivõrd kui see võimalik oli ja peitsime selle kuivanud haava oksa sisse. Seetõttu jääb kaamera pesalt vaadates suhteliselt silmapaistmatuks.

Kaamera töötab akutoitel, mida laevad päikesepaneelid. Energia kokkuhoidmiseks lülitub kaamera pimeduse saabudes välja. Otseülekanne pesalt taastub päikesetõusul. Seni kui päikest on harva näha, võib energia puudusest esineda ülekandes katkestusi. Kaamerapilti edastame 4G mobiilse interneti kaudu, mistõttu võib intensiivse võrgukasutuse korral samuti esineda katkestusi ülekandes.

Vaatajatele edastatakse otseülekannet läbi Kotkaklubi YouTube kanali. Soovitame jälgida Kotkaklubi kanalit juhuks kui tehnilistel põhjustel tuleb pesakaamera otseülekanne taaskäivitada, mistõttu võib muutuda ülekande veebiaadress. Kotkaklubi kanalilt leiab juba praegu kaljukotka kaamera ja hooaja edenedes ka kõik ülejäänud Eesti kotkaste ja must-toonekure pesakaamerad ning metsisemängu kaamera.

Kaamera signaali voogedastuseks ettevalmistamine ja salvestamine toimub Eestimaa Looduse Fondi toel.

Pesas toimuvat kajastab Looduskalendri foorum. Pesalt tuleva ülekande mitteärilistel eesmärkidel kasutamine mujal pole keelatud, aga palume võimalusel sellest meile teada anda (saatke sõnum urmas(ät)kotkas.ee). Vaderid on iga kaamera juurde oodatud, sest igal aastal tuleb mõned komponendid välja vahetada. Selleks meil projektituge pole. Keskkonnainvesteeringute Keskus toetab kaamerate ülespanekut, mahavõtmist ja hooldamist.

Merikotka pesakaamera meeskond ja toetajad:

Kotkaklubi – pesaga seonduv ja kaamera paigaldus ja info jagamine
Beta-Grupp OÜ – kaamera testimine ja häälestamine, mikrofoni ehitamine, tehniline tugi
Looduskalender – kaamera foorum veebis
Eestimaa Looduse Fond – serveriruum
Akukeskus Tartus – akuabi
Keskkonnainvesteeringute keskus – finantstugi igapäevasteks tegevusteks
Mitmed eraannetajad – ootamatute ja oodatud riistvara kulude katmine
Tuhanded vaatlejad – kes on kõige tähtsamad, sest muidu poleks kaameral nii suurt mõtet!

    

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.