VIDEO: Homme algab talvine aialinnuvaatlus

Postitas Looduskalender - N, 26.01.2023 - 10.10
Autorid

EOÜ kutsub osalema

Sisu

Talvine aialinnuvaatlus algab juba reedel 27. jaanuaril ja kestab pühapäevani 29.jaanuarinil. Tegu on Eesti populaarseima linnuvaatlusüritusega ja suurima harrastusteaduse algatusega. Jaanuari viimasel nädalavahetusel toimuvatel vaatluspäevadel saab kaasa lüüa iga huviline oma kodus ja olenemata linnutundmise oskusest.

A Kuidas osaleda?

  1. Vali endale sobiv hea nähtavusega vaatluskoht aias, pargis või kalmistul, soovitavalt lindude toidumaja või toitmispaiga läheduses. Võid toidumaja ümber askeldavaid linde vaadelda ka toast läbi akna!
  2. Vali kolme vaatluspäeva jooksul üks sulle sobiv tund, pane kirja kõik selle tunni jooksul vaatluspaigas kohatud linnuliigid ning iga liigi puhul suurim korraga nähtud isendite arv (Näiteks: algul oli toidumajas korraga 4 rasvatihast, hiljem nägid 2 ja vaatluse lõpus veel 3 rasvatihast - kirja tuleb panna ikka 4 rasvatihast, et vältida topeltloendust). NB! Kirja tuleb panna vaid paiksed linnud, kes vaatluspaigas kasvõi korraks maanduvad. Ülelendavaid linde ei loendata. Lindude ülesmärkimist hõlbustava piltidega ankeedi leiad siit.
  3. Sisesta oma vaatlustulemused elektroonilisse vaatlusankeeti. See võtab vaid mõne minuti. Võid ankeedi ka välja printida ja saata selle hiljemalt 5. veebruariks 2023 aadressil Eesti Ornitoloogiaühing, Veski 4, Tartu 51005, märgusõna “Talvine aialinnuvaatlus 2023”.
  4. Vaata kindlasti ka korduma kippuvate küsimuste ehk KKK lehele, kus on kirjeldatud mitmeid olukordi, mis võivad vaatluse käigus tekkida.

B Kas kõik võivad osaleda?

Üritusel osalemine on lihtne, kuna enamus liike on tuttavad lindude toidumaja külalised või aias askeldajad ning valitud tunni võibki veeta kasvõi toas kohvitassi taga läbi akna toidumajas toimuvat jälgides. Osaleda võivad kõik, kes tunnevad või tahavad tundma õppida talvel koduümbruses esinevaid linde. Määramise hõlbustamiseks võib kasutada meelepäraseid abivahendeid - linnumäärajat, fotoaparaati, binoklit.

C Kuidas linde määrata?

Küllap leidub enamikel linnusõpradel raamaturiiulis või seljakotis mõni linnumääraja. Kui seda ei ole käepärast või jääb sealsest infost väheseks, on hea kasutada alljärgnevaid allikaid:

  1. Enamlevinud talviste aialindude joonised siinsamas lehel
  2. Rakendus "Eesti linnud"
  3. Loodusheli - linnuhääled

D Miks on talviste aialindude vaatlemine oluline?

Linnusõbrale on lindude vaatlemine alati mõnus tegevus. Aiaomanikku huvitavad aialinnud lisaks esteetilisele väärtusele ka praktilisest küljest - paljud talvel toidulauda külastavad sulissõbrad on paigalinnud, kes pesitsevad kevadel samas aias või vahetus läheduses. Seega peaks paljusid huvitama, millised linnuliigid siis esmapilgul tühjapoolses koduaias tegelikult tegutsevad.

Talvisel aialinnuvaatlusel ei puudu ka tõsisem teaduslik külg. Iga-aastaste aialinnuvaatluste tulemused on edaspidi abiks Eestis talvituvate aialindude leviku ja arvukuse muutuste väljaselgitamisel. Näiteks Suurbritannias on tänu talvisele aialinnuvaatlusele leidnud tõestust koduvarblase ja kuldnoka arvukuse langus ning talvituvate sabatihaste sagenemine.

Tutvu lähemalt: https://eoy.ee/talv/

EOÜ

Sildid

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.