Kuldi jälg ja jäljerida

Postitas Looduskalender - L, 28.01.2023 - 11.11
Autorid

Pildistas LK-team

Pildistas Arne Ader

Image
Jälg
Sisu

Jälg

 

Metssiga      Sus scrofa

 

Alutagusel näeb metsa all veel lund. Metsigadel on innaaeg läbi ja kuldid „puhkavad“ aastavahetuse paiku lõppenud pulmadest ehk nende elukorraldus muutus üksikeluviisiliseks.

Täiskasvanud metssea kaal ületab kõvasti sadat kilo ja seega oleneb kuldi jälje suurus isendi vanusest ja tema kaalust. Kuldi sõra jäljed on emise omadest ümaramad ja nagu juba öeldud liiguvad nad üksikult ja emised koos kesikutega. Sõrajälje pikkus võib olla suurel isendil kuni kaheksa sentimeetrit ja olla umbes sama lai, aga koos sõrgatsite jäetud jäljega isegi 16 sentimeetrit pikad. Esijala sõrad on tagajalgade omadest vaid veidi suuremad. Kui rahulikus olekus liigutakse kõndides võib sammu pikkus olla kuni kuuskümmend sentimeetrit ja tagajalg asetatakse esijala jälge kusjuures jäljed on veidi väljapoole pööratud. Traavil jäljevahe muidugi pikeneb.

Jäljerida

Jäljerida

Talvisel ajal liiguvad metssead ringi lodumetsades, soomaastike, kõrkjastikes, aga samuti kultuurmaastikel. Tuhnitakse pilliroo- ja hundinuia risoome, süüakse ka kuusekasve või vaarikavarsi. Ojade ja kraavide kallastelt otsitakse nii talvituvaid putukaid, kui nende vastseid. Kui metsast leitakse mõne uluki raibe, siis sellest küll mööda ei minda.  

Metssea väljaheited 

Metssea väljaheited www.loodusemees.ee )

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.