Miks loomaaia huntide sotsialiseerimine on vajalik

Sisu

 

Treener ja videograaf: Ryan Talbot
https://www.facebook.com/reel/923230808927728/?s=single_unit
Tekst: Laura Kiiroja

 

Oleme varasemalt mitmel korral kirjutanud sellest, mida tähendab loomaaias elavate huntide sotsialiseerimine ja miks seda vaja on. Lühidalt öeldes ikka selleks, et vähendada loomaaias elava hundi paratamatult kaasasündinud hirmu inimeste ees - et inimkeskkonnas elamine ei oleks tema jaoks niivõrd stressirohke. Inimestega hästi sotsialiseeritud hunt ei peitu ega põgene pidevalt nii loomaaia töötajate kui külastajate eest, ei karda talle pakutud keskkonnarikastusi, millel inimlõhn küljes, ning talle on võimalik tagada oluliselt paremal tasemel veterinaarabi kui sotsialiseerimata hundile.



Antud videos on näha kõiki kolme aspekti. Videos toimuv leiab aset USAs Indiana osariigis Wolf Park loomapargis, kus hunte on sotsialiseeritud juba üle 50 aasta. Sealne töötaja Ryan harjutab koos hundipreili Timberiga veterinaarprotseduurideks. Timber on hästi sotsialiseeritud hunt, kellele suhtlus sõber Ryaniga pakub ilmselgelt rõõmu ning treeningsessioon toob lisaks maitsvatele suupistetele ka vaheldust ja mõttetegevust muidu üksluiseks kippuvasse loomaaiaellu..

 

Timber aga ilmselt ise ei tea, et see harjutus aitab tal ka paremat terviseabi saada, sest nii saab lihtsamad veterinaarprotseduurid, nagu süstid ja verevõtud, teha ilma anesteesiata ja stressita. Teatavasti ei karda hundid süstimise puhul sugugi mitte nõelatorkest tulenevat valu (looduses põdra kabjahoopidega harjunud liigile ei ole nõelatorge küll midagi sellist, mis valuläve ületaks), vaid hoopis kinnihoidmist. Kinnihoidmine võib tekitada ka sotsialiseeritud hundile suurt stressi ning sotsialiseerimata huntide puhul on see täiesti mõeldamatu. Seega on ainsaks võimaluseks sellistel juhtudel sageli anesteesia, mis on aga kallis ja riskantne ning nii lihtsate protseduuride puhul ebamõistlik. Nii võib juhtuda, et protseduur jäetakse lihtsalt tegemata ning kannatab looma tervis. Sotsialiseeritud loomaaiahuntide boonuseks on aga see, et nemad võtavad rõõmuga osa treeningsessioonidest. Nii saab neid treenida veterinaarprotseduuridel koostööd tegema - ikka maiuste ja kiidusõnadega, nagu siin videos 
 

 

 

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.