
Lubasime mõnda aega tagasi silma peal hoida Isle Royale’i teadusuudistel. Isle Royale on rahvuspark USAs, kus on huntide ja põtrade populatsioonide dünaamikat uuritud juba aastast 1958. Kuna suuresti kliima soojenemise tõttu jäid saare hundid mandri populatsioonidest isoleerituks, surid nad inbriidingu sündroomi tõttu vahepeal sisuliselt välja, kuid 2018. ja 2019. aastal viidi saarele Kanada ja USA mandrilt 19 kriimsilma juurde. Nüüd ongi Isle Royale’i tiimi teadlaste sulest ilmunud uus teadusartikkel teemal, kuidas hundid põdrapopulatsiooni mõjutavad.
Üsna laialdaselt on levinud arusaam, et hundid hoiavad saakloomade populatsioonid tervena - eks seetõttu on nad rahvapärimuses ka nimeks saanud metsasanitar. Samas on teadusuuringuid, mis neid mehhanisme lähemalt uurivad, üsna vähe. On teada, et hundid murravad vanu ja haigeid isendeid (lisaks oportunistlikult ka vasikaid, vältides niiviisi saaklooma populatsioonide vohamist). Isle Royale’i teadlased uurisid huntide kommet haigeid loomi jahtida täpsemalt, analüüsides huntide murdmiste seost põtrade vanuse ja osteoartriidi sümptomitega. Osteoartriit on progressiivselt sandistav haigus, mille käigus hävineb liigesekõhr. Vanemate indiviidide seas esineb osteoartriiti suurema tõenäosusega ning vanematel põtradel on haigus ka kaugemale arenenud.
Uuringus leiti, et hundid eelistasid eelkõige vanemaealiste põtrade jahtimist (olenemata osteoartriidi olemasolust) ning vältisid parimas eas täiskasvanud isendeid. Eks vanureid ole hundil kindlasti oluliselt kergem kätte saada. Nooremas eas murtud põtrade puhul torkasid aga silma kaugele arenenud osteoartriidi sümptomid. Just kaugele arenenud osteoartriit (ning mitte kerged ega mõõdukad sümptomid) tegi isegi nooremad täiskasvanud põdrad huntidele haavatavaks.
Kuna Isle Royale’il on uuringuid tehtud juba 65 aastat, said teadlased arvestada ka varasemaid andmeid. 33 aasta pikkuse perioodi analüüsis tuli selgelt välja, et osteoartriiti esines põtrade seas vähem neil aastail, mis järgnesid suurema huntide poolsete murdmistega aastaile. Üks põhjus on kindlasti selles, et hundid lihtsalt eemaldavad populatsioonist need isendid, kellel on osteoartriit. Samas on aga teada, et osteoartriidil (eriti just selle arenemisel varajases elueas) on ka geneetiline alus ning hundid eemaldavad põdrapopulatsioonist need isendid, kes osteoartriidi soodumusega geene edasi kannaksid. Seega hoiavad kriimsilmad põdrapopulatsiooni tervena nii haigete eemaldamise mehhanismi abil, kui ka selektiivse mõjurina, kes nõrgad geenikombinatsioonid populatsiooni genofondist eemaldab.
Teadlased rõhutavad, et hunt kui metsasanitar on saakloomade populatsioonide reguleerimisel mingite haiguste või parasiitide vähendamise eesmärgil märksa efektiivsem, loomulikum ja eetilisem variant kui seda on inimesepoolne küttimine.
Refereeritud teadusartikli leiab siit: https://www.researchgate.net/
Tekst: Laura Kiiroja
Foto: Rolf Peterson (Wolves and Moose of Isle Royale)