Olete Te risparte veel rannikul märganud

Postitas Looduskalender - E, 18.09.2023 - 08.08
Autorid

Foto Arne Ader

Ristpardipere juulikuus

Ristpardipere juulikuus

Sisu

 

Ristpart      Tadorna tadorna

 

Seelindude sügisrännet on kõikjal suhteliselt vähe uuritud ja ka kajastatud. Proovime tänavu veelindude näitel seda teha, siis võiks näiteks tuleval aastal vaadata värvuliste poole.

Meil võis tänavu pesitseda vähemalt kolmveerand tuhat ristpardi paari ja õnnestunud pesitsejad võis kooruda vähemasti kaheksa pesapoega. Paljud neist lennuvõimestusid ja rändele siirdusid on muidugi iseasi.

Ristpardid on suured ja värvikalt silmahakkava välimusega, aga muidugi on sügisepoolne puhkesulestik lindudel tüki maad tuhmim kui hundsulestik varakevadel.

Oma sügisrännet alustasid isaslinnud juba poegade lennuvõimestudes ja siirdusid sulgimisrändele Põhjamere Taani poolsele rannikule. Sulgivad suured partlased kaotavad umbes kuuks ajaks siis lennuvõime ja kui vanalindude ränne algas umbes juuli keskel, siis arvukam ränne lõppes augusti esimese nädalaga. Nagu teame, hilinejaid leidub alati. Ristpardid lendavad talvituma Lääne-Euroopasse.

Tänavusi noorlinde aga samuti väheseid läbirändajaid võime veel kohata rannikul nii üksikult kui vähemates salkades ja arvata võib, et viimased ristpardid lahkuvad meilt oktoobrikuus. Noorlindude sulgedes ei ole veel vanalindudele iseloomulikku roostepruuni rinnavööti ja musta kõhualust pikivööti. Noorlinnu nõgus nokk hallikalt roosa, aga nii jalad, kui noorlindude sulestiku üldilme jäävad hallikaks koos mustade tiivaservadega.

Ristpartide vaatlused: LINK

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.