Pahk ehk vohand

Postitas Looduskalender - R, 24.11.2023 - 11.11
Autorid

Pildistas LK team

Image
Peenikese kase pahk
Sisu

Peenikese kase pahk

Sellisel peenel kasel kohtab sedavõrra suurt pahka maru harva. Kask ise on inimese rinna kõrguselt umbes kümne sentimeetrise läbimõõduga ja selline suur pahk võib kaaluda sama palju kui kogu kase tüvi.

Pahkasid kaskedel või teistel puuliikidel ei maksaks segamini ajada kasekäsnade  või teiste moodustistega mida põhjustavad üldjuhul seened ja mis kasvavad puidu koorel.

Pahkasid kaskedel või teistel puuliikidel ei maksaks segamini ajada kasekäsnade  või teiste moodustistega, mida põhjustavad üldjuhul seened ja mis kasvavad puidu koorel.

Pahad sarnanevad üldiselt kasvajatele ja kasvavad aastatega puudel üha suuremaks  Paha areng saab alguse puidu tüves ehk koore all, kui puidurakkude tavapärane areng saab mingil põhjusel häiritud kas mõne mutageeni, viiruse või puu vigastuse korral. Biloogidel ei ole veel tekke põhjustest täit selgust.

Hoolimata sellest, et meil on mitmeid  pahklaste perekonna putukaid, on puudele pahkade kasvamise seost putukatega keeruline seostada.

Pahk kasvab puul üldjuhul pooliku palli kujuliselt ja selle puitunud vohandi sisu on puidurakkude areng kaootiline, moodustades nii sasisalmilise mustri pahas, olles kõva struktuuriga.

Puutööde meistrid hindavad pahkasid seetõttu, et kena materjal ei kuiva lõhki, on raskesti lõhestatav aga allub hästi tööriistadega voolimisele. Ilusast materjalist annab valmistada eripäraseid tarbe- ja meeneesemeid.

Pahk

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.