Vaatame Eesti loodusrekordeid

Autorid

Koostas ja uue loodusfilmi valmimisest annab teada Marek Vahula

Fotod Arne Ader

Talvitav hallhaigur

Talvitav hallhaigur ( loodusemees.ee )

Sisu

Rekord nr. 671    Rände pikkused – hallhaigur

 

Hallhaigur       Ardea cinerea

 

Lind rõngastati 20. mail 1984. aastal Põlvamaa Mikitamäel ja taasleiti 15. juulil 1988. aastal Guineas Matakongis. Hallhaigru rännuteekonna pikkuseks võis arvestuslikult kujuneda 6454 kilomeetrit.

 

Liivatüll

Liivatüll

Rekord nr. 672    Rände pikkused - liivatüll

 

Liivatüll      Charadrius hiaticula

 

Lind rõngastati 3. juulil 1980. aastal Läänemaa Tauska külas. Taasleiti 19. novembril 1981 aastal Gambia Vabariigis Sierra-Leones ehk siis Lääne-Aafrikast. Rännuteekonna pikkuseks kujunes linnul 6354 kilomeetrit.

 

Kaldapääsukesed

Kaldapääsukesed

Rekord nr. 673    Rände pikkused - kaldapääsuke

 

Kaldapääsuke         Riparia riparia

 

Lind rõngastati 10. augustil 1989. aastal Pärnumaa Pikla külas ja taasleiti 3. jaanuaril 1991. aastal Kongo Vabariigis Zaires. Rännuteekonna pikkuseks võis olla 6257 kilomeetrit. Väikse linnu kohta pikk rännuteekond. 

Uus dokumentaalfilm

Valmis on saanud täispikk dokumentaalfilm allveeorienteerumisest „Kutsuv Kevad“ (Üks kadunud „Nooruse“ lugu).  

Viitna järvede rohelusest leiab Mark Pusta kümnekonna aasta pikkuse allveeorienteerumise loo. Allveelugu, mis 1984 aastal kevadega algab ja mis 1993. aasta sügisel koos Allveemaja põlemisega Pikkjärve kaldal otsa ootamatult saab ning nii saab ühtlasi otsa ka pikemaks ajaks Eesti allveeorienteerumise kuldaeg.

Mark Pusta poisslaps leiab 1984. aasta kevadel ajakirjast „Kehakultuur“ ülevaateloo allveeorienteerujast nimega Anatoli Dalidovitš. Mark väntab jalgrattaga Viitnale ja leiab Anatoli järvesilla peal treeningut tegemas. 1991. aasta kevadel Mark avastab taas Viitnal järvekaldal allveeorienteerujast mehe ja naise, kes seal treenivad. Kuum allveelugu saab jätku ja kestab kuni 9. oktoobrini 1993. aastal kui Allveemaja Pikkjärve kaldal õnnetult  maha põleb ja lõppeb ka Eesti allveeorienteerumise kuldaeg.

Kolmkümmend aastat hiljem, 2023. aasta sügisel kohtab Mark täiesti juhuslikult Viitna kõrtsi ees ühte allveeorienteerujat ja algab tuline vestlus, mis filmivaataja kaugest minevikust allveeorienteerumise tänasesse päeva toob.

Film tutvustab põhjalikult meie kunagist eliitala. Ala, mille õitseaeg jääb meil kaugemasse minevikku ja millest tänapäeval eriti ei teata, kuid kuhu me uuesti tagasi tahame pöörduda.

Marek Vahula: produtsent, režissöör, stsenarist, helilooja.

Esilinastus: Kinos Artis, 2. märtsil 2024. aastal algusega kell 13.00 kus toimub kohtumine kogu filmi meeskonnaga. 

Treiler:

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.