Euroopa eriliste puude konkursil esindab Eestit Viiralti tamm

Postitas Looduskalender - K, 07.02.2024 - 10.10
Autorid

Pildistas Jaan Künnap, VikipeediA

Image
Viiralti tamm, jaanuaris 2021
Sisu

Viiralti tamm, jaanuaris 2021

Rahvahääletus 2024. aasta Euroopa puu väljaselgitamiseks kestab 22. veebruarini.

Hääletada saab: https://www.treeoftheyear.org/vote

Eduard Wiiralt (1892-1954) Viljandi maastik ( kuivnõel, paber )

Eduard Wiiralt (1892-1954) Viljandi maastik ( kuivnõel, paber )

Mulgimaal Vana-Võidu külas kasvav tammepuu on omale nime saanud Eduard Wiiralti kuivnõeltehnikas gravüüri „Viljandi maastik“ järgi.  Tamm on hästi säilinud, aga aja jooksul on muutunud ümbritsev maastik.

Eduard Wiiralt veetis 1943, aasta  suve Viljandi lähedal Uusna mõisas ja seal sündis ka kuulsaks saanud graafiline leht.

Nn Wiiralti tamm kasvab Viiratsi vallas Vana-Võidu külas Tamme talu läheduses ja Tänassilma ürgoru serval ja kasvab keset heinamaad paistes hästi Tartu-Viljandi maanteele 160 meetri kauguselt. Tamm on püstiste okstega ja jässaka olemisega. Puu kõrgus peaks olema veidi üle kolmeteist meetri ja puu tüve (mille õõnsus tsementeeritud) rinnasümbermõõt napilt viis meetrit. Kaitsealune tamm on päris hästi vastu pidanud ja säilinud, aga oluliselt on muutunud 80. aastaga maastik Eduard Wiiralti gravüüril.

Viljandi maastikul  kõrguvat Wiiralti tamme tunti varemalt ehk 20. sajandi alul veel Tamme Koori tammena naabruses asunud Tamme talu peremehe Grigori järgi keda kohalikud Gooriks kutsusid. Talus elavad tänapäeval perekonna järeltulijad.

Vaadake videost. Viiralti tamm mida saadab ansambel Wiiralti muusika:

Euroopa aasta puu konkursiga tõstetakse esile kultuurilooliselt olulisi puid. Traditsiooniliselt võistlevad seal kõige sagedamini tammed, ent sel aastal on seis meeldivalt mitmekesisem. „Esindatud on lausa 9 puuliiki ning lisaks ilusatele piltidele soovitan kindlasti tutvuda võistluse kodulehel nende puudega seotud lugudega,“ kommenteerib europuu valimist Loodushoiu Fondi teemajuht Ain Näkk. „Oma lemmikule häält andes tasub meeles pidada, et igaüks saab anda kaks häält. Peale hääletamist tuleb valik kindlasti kinnitada, selleks saadetakse meiliaadressile link.“

Erinevalt eelmistest aastatest ei ole puudele antud häälte hulk võistluse ajal avalik, küll aga tehakse 8. ja 15. veebruaril vahekokkuvõtteid järjestusest. Rahvahääletus lõppeb 22. veebruaril ning Euroopa aasta puu 2024 tehakse teatavaks 20. märtsil.

Eesti lööb Euroopa aasta puu valimisel kaasa seitsmendat korda – 2015. aastal pani Orissaare jalgpalliväljaku keskel kasvav tamm selle võistluse Heiki Hanso eestvedamisel suisa kinni. Viiralti tamm valiti Eesti 2023. aasta puuks rahvahääletusel Maalehe veebis, kus see võistles Palivere künnapuu ja Pühajärve sõjatammega.  

Eesti osalemist Euroopa aasta puu valimisel korraldab Loodushoiu Fond

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.