Kuidas toetada aia elurikkust põuaperioodil?

Postitas Looduskalender - P, 26.05.2024 - 10.10
Autorid

Art Villem Adojaan, suvise aialinnupäeviku koordinaator

Image
aialinnupäevik
Sisu

Ülevaade aialinnupäevikute kannetest

Peagi täitub suvise aialinnupäeviku kolmas kuu. Päevikupidajad on 401 aias kirja pannud 13 300 loodusvaatlust ning ühes aias on keskmiselt nähtud 27 liiki linde. Kusjuures, ühes Tartumaa aias on kirjas juba rohkem kui sada liiki linde!

Tähele on pandud mitmeid põnevaid liike: näiteks ohustatud ja kiiresti langeva arvukusega turteltuvi, Eestis aina arvukamat kuldhänilast ja haruldast pesitsejat väikepistrikku.

Aiataimede õitsemise aegade kohta on võimalik teha esimesi arvutusi: näiteks kirss ja murel puhkesid õide tänavu keskmiselt viis päeva varem, tulp keskmiselt üks päev varem ja nurmenukk keskmiselt üks päev hiljem kui viimasel üheksal aastal keskmiselt.

Pane tähele!

Aialinnupäeviku pidajad on 20 linnuliigi puhul tuvastanud kindla pesitsemise (munadega pesa, pojad või toitu kandev vanalind) ja ootuspäraselt on tavalisim aias pesitseja kuldnokk.

Varakult pesitsemist alustanud kuldnoka ja mitmete teiste lindude pojad võivad olla juba pesast lahkunud või õige pea lahkumas. Leides aiast pealtnäha abitu linnupoja, ei maksa talle lähedale minna. Kui inimene ja tema koduloomad hoiavad linnupoegadest eemale, saavad vanalinnud nende eest rahulikult hoolitseda. Loe siit, mida teha leitud linnupojaga.

Leides ootamatust kohast (näiteks postkastist, kummikust, riiulilt jne) linnupesa, tuleb lasta linnul rahus lõpuni pesitseda. Kui pesa asukoht on tõesti väga ebasobiv, tasub enne selle liigutamist küsida nõu aadressilt aed@eoy.ee.

Nipid ja nõuanded

Soe ja kuiv maikuu võib olla vaid eelmäng veelgi ekstreemsemate ilmaoludega suvele. Aiapidaja saab toetada elurikkuse püsimist põuaperioodil järgmiste lihtsate võtetega.

  • Hoia oma aed laiguti niitmata või niida harvem.
  • Jäta aianurka lehe- või oksahunnik, kuhu loomad saaks varju minna.
  • Loo aeda väike madal veesilm, kus loomad saavad joomas käia.

Sellistest lihtsatest lahendustest saab abi loendamatul hulgal suuremaid ja väiksemaid elusorganisme. Veelgi enam, loodusvaatlejal on põnev jälgida, keda tal enda aeda õnnestub meelitada.

Näpunäiteid elurikka aia loomiseks leiab Loodusveebist.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.