Suvine aialinnupäevik

Suvine aialinnupäevik on Eesti Ornitoloogiaühingu pikaajaline linnuseireprojekt, mille eesmärk on koguda andmeid ja parandada teadmisi meie aedades tegutsevate ja pesitsevate linnuliikide kohta. Suvine aialinnupäevik on harrastusteadusprojekt, mis tugineb linnuhuviliste kollektiivsel panusel. Tutvu aialinnupäeviku seniste tulemustega: 2014. aasta kokkuvõte ja 2015. aasta kokkuvõte.

Aialinnupäeviku pidajad on kohanud 205 eri liiki

Postitas Looduskalender - K, 17.07.2024 - 08.08

Teada annab Art Villem Adojaan
EOÜ suvise aialinnupäeviku 2024 koordinaator

Ülevaade aialinnupäevikute kannetest

Kuu ajaga on aedades tehtud üle 1000 loodusvaatluse, millest 300 olid lindude esmakohtamised, 200 lindude pesitsusvaatlused ning 70 imetajate ja kahepaiksete kirjed. Juulikuule kohaselt laekus enim taimevaatlusi, kokku 400. Kui kevadlilli, näiteks sinililli ja lumikellukesi vaadeldi õitsemas sadades aedades, siis suvel on õitsejate mitmekesisus nii palju suurem, et enamik liike ja sorte on vaadeldud vaid mõnes üksikus aias. Kokku on kirja pandud ligi 600 pärismaist liiki või ilutaime. Kohatud lindude liiginimekiri on tõusnud 205 liigini, mis tähendab, et 5 kuu jooksul oleme kohanud pooli kõigist Eestis registreeritud linnuliikidest.

Pane tähele!

Linnupesi võib leida nii hekist, kui lõkkematerjalist

Postitas Looduskalender - R, 21.06.2024 - 10.10

Art Villem Adojaan, suvise aialinnupäeviku koordinaator

Ülevaade aialinnupäevikute kannetest

Juuni keskpaigaks on vaatlejad aialinnupäevikutesse kandnud 15 200 loodusvaatlust. 408 aias on kirja pandud linnu-, taime-, imetaja-, putuka- ja roomajavaatlusi ligi 800 erineva liigi kohta. Viimase kuu aja jooksul on ebatavaliste aialindude nimekirja lisandunud langeva arvukusega, peamiselt Lääne-Eestis pesitsev vööt-põõsalind ning vähearvukas pesitseja, keda esmakordselt kohati Eestis 35 aastat tagasi, väike-käosulane. Hilistest saabujatest on oodatult märgatud kahes aias nõlva-lehelindu ja kolmes aias põldvutti. Kokku on linnuvaatlejad kohanud 198 liiki linde.

Pane tähele!

Kuidas toetada aia elurikkust põuaperioodil?

Postitas Looduskalender - P, 26.05.2024 - 10.10

Art Villem Adojaan, suvise aialinnupäeviku koordinaator

Ülevaade aialinnupäevikute kannetest

Peagi täitub suvise aialinnupäeviku kolmas kuu. Päevikupidajad on 401 aias kirja pannud 13 300 loodusvaatlust ning ühes aias on keskmiselt nähtud 27 liiki linde. Kusjuures, ühes Tartumaa aias on kirjas juba rohkem kui sada liiki linde!

Tähele on pandud mitmeid põnevaid liike: näiteks ohustatud ja kiiresti langeva arvukusega turteltuvi, Eestis aina arvukamat kuldhänilast ja haruldast pesitsejat väikepistrikku.

Aiataimede õitsemise aegade kohta on võimalik teha esimesi arvutusi: näiteks kirss ja murel puhkesid õide tänavu keskmiselt viis päeva varem, tulp keskmiselt üks päev varem ja nurmenukk keskmiselt üks päev hiljem kui viimasel üheksal aastal keskmiselt.

Pane tähele!

Ülevaade aialinnupäevikute kannetest

Postitas Looduskalender - L, 23.03.2024 - 10.10

Art Villem Adojaan

Suvise aialinnupäeviku koordinaator

Ülevaade aialinnupäevikute kannetest

Suvise aialinnupäeviku üheteistkümnes hooaeg on alanud edukalt: avatud on üle 300 päeviku ning kirja on pandud üle 3000 loodusvaatluse.

Vaatlejad on märganud kokku 95 linnuliiki, kellest tavalisimat - rasvatihast - on vaadeldud 204 aias.

108 aias on kuuldud või nähtud sookurge, keda eelmisel aastal samaks ajaks olid vaatlejad tähele pannud vaid 35 aias.

Vähemalt ühes aias on juba nähtud linavästrikku, õõnetuvi ja nõmmelõokest.

Vaata hoolega üle oma suvise aialinnupäeviku sissekanded

Postitas Looduskalender - P, 01.10.2023 - 10.10

EOÜ suvine aialinnupäevik

Suvise aialinnupäeviku kümnes hooaeg lõpeb 1. oktoobril, mistõttu on nüüd viimane hetk üle vaadata tehtud vaatlused.

Palun kontrolli üle, et kõik su vaatlused oleksid õigesti määratud ja korrektselt veebipäevikusse sisestatud. Kui veebipäeviku täitmise käigus tekib küsimusi, kirjuta julgelt aadressile aed@eoy.ee. Määramisnõu küsides lisa võimalusel foto või helisalvestus märgatud isendist.

Suvine aialinnupäevik

Postitas Looduskalender - R, 22.09.2023 - 10.10

EOÜ suvise aialinnupäeviku koordinaator Art Villem Adojaan

Suvise aialinnupäeviku kümnes hooaeg hakkab lõpule jõudma, veel poolteist nädalat on aega vaatlusi teha.

Septembris on tragid vaatlejad peamiselt varem tehtud ja paberile kirja pandud vaatlusi veebipäevikusse sisestanud. Mitu päevikupidajat on küsinud, kas internetisügavustesse kadunud päevikulinki on võimalik veel üles leida? Jah, muidugi on! Kirjuta oma murest aadressile: aed@eoy.ee

Aialinnupäeviku pidajatele on silma jäänud

Postitas Looduskalender - N, 31.08.2023 - 09.09

Suvise aialinnupäeviku koordinaator Art Villem Adojaan

Augusti lõpu seisuga on täitmisel üle 400 aialinnupäeviku, millest enam kui pooli täidab üks vaatleja, neljandikus aedadest on kaks vaatlejat ning ülejäänud 70 aias tegutseb kolm või rohkem vaatlejat. Suve lõpuks on 700 loodushuvilist teinud 17 500 vaatlust. Aitäh!

Hoolimata madalast vaatlusaktiivsusest augustis (vaid 175 kirjet; näiteks maikuus tehti 3500 kirjet) on loodushuvilised näinud mitmeid põnevaid liike ning eriti hakkab silma röövlinnuliikide kõrge esindatus. Mitmed röövlinnud, kes kevadel näitavad end harva, on nüüd sügisrändel ja lendavad üle aedade.

Augustis on päevikupidajad märganud näiteks:

Pane tähele teistkordseid pesitsejaid ja aias askeldavaid putukaid!

Postitas Looduskalender - K, 12.07.2023 - 10.10

Suvise aialinnupäeviku koordinaator Art Villem Adojaan, aed@eoy.ee

Foto Arne Ader

Suitsupääsukesed

Suitsupääsukesed

Juunikuud iseloomustas kõrvetav kuumus ja pikk põud, mis kuivemates elupaikades pesitsevatele värvulistele pakkus parasjagu väljakutset, sest paljude toiduks olevate putukate jaoks vajalikud veesilmad olid kuivad juba juuni alguses.

Võimalusel tasub juba kevadel seada aianurka suurem anum (näiteks vana vann või tünn) ja koguda sinna vihmavett, et põuasel perioodil oleks võtta joogivett loomadele kui ka pakkuda elupaika putukatele.

Juuni jooksul märkasid aiapidajad, et madalmurused platsid kippusid kuivama, ent vähegi lopsakamad rohttaimede laigud ja suurte puude alused varjulised mikroelupaigad püsisid rohelised kogu põua vältel. Aeda elurikkaks kujundades ongi oluline hoida seda elupaikade osas mitmekesisena.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.