
Pildil on ca 8-kuused hundikutsikad.
Tekst ja foto: Laura Kiiroja
Hammustuse jõudu mõõdetakse ühikutes PSI ehk pounds per square inch ehk eestikeeli naela ruuttolli kohta (näiteks inimese hammustuse jõud on 120-160 PSI). Järgnevalt toome mõned võrdlused tugevamate loomariigi esindajate hammustuste jõust, kuid ennatlikult tasub mainida, et sõltuvalt allikast on ka tulemused erinevad, kuna hammustuse jõud sõltub suuresti mõõtmismeetoditest (nt kus kohas looma suus mõõdik paiknes), looma suurusest ja vanusest ning sellest, kas loom kasutas hammustamisel oma maksimumpotentsiaali.
Hallhuntidel on koerlaste sugukonnas kõige võimsamad lõuad. Hallhundi hammustuse jõu maksimumväärtuseks on saadud 1200 PSI. See on oluliselt suurem kõikidest koeratõugudest: nt ameerika pitbull terjeri hammustuse jõud on 235-250 PSI, saksa lambakoeral 238-328 PSI, rotveileril 328-360 PSI, tiibeti mastifil 500-550 PSI ja kangalil 743 PSI.
Eks huntide lõuad peavadki võimsad olema, arvestades, et neil tuleb lõugade abil saaklooma luid purustada ja jahi käigus põgeneda püüdvatest suurtest saakloomadest kinni hoida. Sellegipoolest teevad nii mõnedki metsikud loomaliigid huntidele silmad ette. Näiteks peetakse tähnikhüäänide (kes ei kuulu mitte koerlaste, vaid hüäänlaste sugukonda) lõuasurvet üldiselt hallhundi omast tugevamaks, kuigi nende hammustuse jõuks on raporteeritud 1100 PSI. Ilmselt on ebakõla põhjuseks tõsiasi, et hüäänide hammustus on üsna järjekindlalt 1100 PSI kandis, samas kui huntide seas on 1200 PSI mõõdetud pigem erandjuhtudel kõige suuremate isendite puhul ning keskmise hundi hammustus siiski nii tugev ei ole. Sellele, et hüääni hammustus on võimsam, viitab ka hüääni laiem koon ja suuremad hambad võrreldes hundi kitsa koonuga (vt kõrvutavat pilti allpool toodud lingil).
Hallhundi lõuasurve on võrreldav jääkaruga, kelle hammustuse jõud on samuti 1200 PSI. Üllatuslikult on ka gorilladel, kes on peamiselt küll taimtoidulised, äärmiselt vägevad lõuad - nende hammustuse jõud küündib 1300 PSIni. Suurte kaslaste seas on kõige võimsam hammustus jaaguaril - 1500 PSI (kuigi lõvi ja tiiger on temast suuremad, on lõuasurve neil väiksem).
Väga tugev hammustuse jõud on loomariigis veel näiteks alligaatorkilpkonnal (1000 PSI), jõehobul (1800 PSI), suur valgehail (4000 PSI) ning niiluse krokodillil (5000 PSI). Absoluutselt kõige tugevamad lõuad tänapäeval elavatest loomadest on aga mõõkvaalal - eeldatavalt lausa 19 000 PSI (kuigi seda on väga keeruline mõõta).
Loo lõppu aga veel üks üllatuslik fakt: kui arvestada hammustuse jõudu proportsioonis kehasuurusega, siis kukkurkuradil (tasmaania kurat) on oma väikese kehasuuruse kohta loomariigi üks tugevamaid hammustusi, ulatudes enamasti 500-600 PSI kanti.
Mainitud hundi ja hüääni koonu kõrvutava pildi leiab siit: