Juba saabunud rändlinnud

Autorid

EOÜ kutsub vaatlustes osalema

Koostas Tarvo Valker, EOÜ ornitofenoloogiliste vaatluste projekti koordinaator 

Fotod Arne Aderloodusemees.ee

Sisu

Selja taha jäi jahedam nädal, aga uusi saabujaid on juurde lisandunud ka viimase nädala jooksul.

Viimase nädala uued saabujad (19.03) seisuga:

 

Naaskelnokk

Naaskelnokk

Naaskelnokk (Recurvirostra avosetta) – 14.03 kohati esimest naaskelnokka saaremaal Kaavil. Tegu on rekordiliselt varase saabumisega, mis on senisest varaseimast esmasaabumisest (2022.a) 5 päeva võrra varasem. Viimase 10 aasta keskmisega võrreldes on tänavune naaskelnoka esmasaabumine 12 päeva võrra varasem. Siiski võib eeldada, et liik saabub meile märtsi keskel sagedamini, kui võiks leiduvate vaatluste põhjal arvata. Liigi levik on suhteliselt piiratud ja esmasaabujate avastamist mõjutab üksikute vaatluskohtade vaatlusaktiivsus.

 

Punakael-lagle valgepõsk-laglede rännusalgas

Punakael-lagle valgepõsk-laglede rännusalgas

Punakael-lagle (Branta ruficollis) – lindu märgati 16.03 Tartumaal Langel. Teadaolevalt on veel varasemaid punakael-lagle saabumisi Eestis täheldatud 2015.a (24.02) ja 2020.a (13.03). Eesti viimase 10a keskmisest (21.03) on tänavune esmasaabumine viie päeva võrra varasem, kuid liigi rändefenoloogia jälgimiseks on punakael-lagle meil liiga vähearvukas. Üksikute läbirändavate isendite esmakohtamist mõjutab palju vaatlusaktiivsus ja juhuslikkus.

 

Tutkas

Tutkas

Tutkas (Calidris pugnax) – Varane saabumine toimus 16.03 Piklas. Tutkaste esmasaabumine Eestisse on üha varasemaks muutumas - viimase kümne aasta keskmine saabumine on 28.03, aga viimase viie aasta keskmine saabumisaeg on 24.03. 

 

Roo-loorkull laululuige korjusel

Roo-loorkull laululuige korjusel

Roo-loorkull (Circus aeruginosus) – märgati 19.03 Saaremaal Nasval. Tänavune esmasaabumine on tavapärane, sest jääb viimase kümne aasta keskmisest vaid kaks päeva varasemaks.

 

Võsaraat

Võsaraat

Võsaraat (Prunella modularis) – lindu nähti 19.03 Kaaveres. Saabumisaega võime pidada  tavapäraseks kuna viimase kümne aasta keskmisega on saabumine ainult ühe päeva varasem. 

Tuntumatest kevadekuulutajatest on nüüdseks juba igapäevaselt laekumas valge-toonekurgede saabumisteated.

Järgnevate nädalapäevadega võiks meile jõuda linavästrikuid, väike-lehelinde ja punajalg-tildreid. Nädalavahetuse ilmad tõotavad tulla kevadised - seega rändlinde vaatlema ja vaatluseid kandma Plutof-isse. 

Vaata juba saabunud lindude lugusid:

13. märts: LINK

6. märts: LINK

27. veebruar: LINK

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.