Linnuvaatluse soovitused

Autorid

EOÜ soovitab

Foto Arne Ader, loodusemees.ee

 Kuldnokk 

Kuldnokk 

Sisu

Viibi võimalikult palju aias. Näiteks võta eesmärk aialinnupäevikusse kahe nädala jooksul kirja saada 15 linnuliiki. Vaatluste jooksvaks üles märkimiseks saab kasutada ka aialinnupäeviku abiankeete.

Ehita kuldnokkadele pesakast või kaks. Kuldnokkade saabumine on tasahilju kestnud juba ligi kuu aega, kuid põhimass saabub lähiajal. Seega viimane aeg pesakastid üles seada või korda teha. 

Praegu on aeg pesakast üles panna rasva- ja sinitihasele ning põldvarblasele. Kui aga soovid oma aeda pesitsema must-kärbsenäppi, siis jäta pesakasti paigaldamine alles aprilli viimasesse nädalavahetusse.

Kui uni kipub kaduma juba päikesetõusu ajal, siis mine aeda ja kuulata, kas eemalt soo pealt juba kostub sookurgesid. Aga tedremulinat?

Riisu lehti, lõika oksi, eemalda talvekatted taimedelt. Millised kevadtaimed su aias õitsevad? Kas krookus ja siniliilia on alles nupus või on päike mõne õie lahti meelitanud? Kas esimesed putukad on ka juba väljas peesitamas?

Tee jalutuskäik oma kodulähedasse metsa. Kas selle sooja põndaku peal, kus alati esimesi sinililli näed, on mõni neist juba esimese õie avanud? Aga paiseleht?

Suvist aialinnupäevikut saab pidada iga huviline, kel on aed linnas või maal.

Veebiehelt: eoy.ee/aed saate luua isikliku päeviku ja sinna kirja panna kõik aias kohatud ja pesitsevad linnud. Lisada saab ka muid vaatlusi: aias nähtud kahepaiksed, roomajad ja imetajad, millal puhkesid õide looduslikud ja aiataimed ning millal ilmusid välja esimesed putukad. Päeviku täitmine kestab kuni oktoobrini.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.