Kirjutas Kaja Lotman
Pildistas Nele Sõber
Hiiumaa
35 aastat UNESCO Lääne-Eesti saarestiku biosfääri programmiala.
UNESCO algatuse “Inimene ja Biosfäär” osadena on programmialad eriline tunnustusvorm rahvusvaheliselt hinnatud piirkondadele, kus loodus, kohalik kultuur ja majandustegevus on tasakaalus. Maailmas on 800 sellist ala. Saaremaad, Hiiumaad, Muhu, Vormsi ja Ruhnu saari hõlmav biosfääri programmiala on ainus selline Eestis.
Lääne-Eesti saarte biosfääri programmiala programmijuht Toomas Kokovkin tutvustab ala järgmiselt: „Sellistel programmialadel teevad elanikud, ettevõtted ning teadus- ja haridusasutused koostööd, et leida kohalikul tasandil lahendusi globaalsetele keskkonnaprobleemidele. Tegevuse eesmärk on säilitada bioloogilist mitmekesisust, tagada inimestele puhas elukeskkond ning seejuures säilitada kohalik majandustegevus. Biosfäärialad jagavad oma kogemust ka teistele piirkondadele, kus asjad nii hästi ei ole.“
35 aasta jooksul on programmiala tegevuste raames ellu viidud hulk väga erinevaid tegevusi alates konkreetsetest rohemajanduse meetmetest kuni koolitus- ja teavitustegevuseni. Esimese 10-12 aasta jooksul loodi asutuse struktuur ning viidi ellu mitmed suured teavitus- ja võrgustikuprojektid, mille lipukirjaks oli looduse ja inimese koostoime, mitte keelamine ja vastandamine. Tänaseks on programmiala jõudnud uude perioodi ning tegevusvõrgustik laieneb nii siseriiklikult kui rahvusvaheliselt. Programmialale jäävad kaitstavad loodusobjektid on osa programmiala tuumaladest, nagu näiteks Saaremaal Vilsandi rahvuspark, Hiiumaal Käina-Kassari looduskaitseala, Vormsil Vormsi maatikukaitseala jne.
Lääne-Eesti saarte biosfääri programmiala arengustrateegia keskendub neljale peamisele suunale: teadlikkus ja nähtavus nii kohalikele kui külastajatele; haridus- ja teaduskoostöö; kestlikud lahendused rohemajanduses ja looduskasutuses ning koostöö- ja juhtimisvõrgustiku tugevdamine kohalike omavalitsuste, teadlaste ja ettevõtjate vahel.
Biosfäärialad on ka olulised teadus- ja hariduskeskused, mis pakuvad unikaalseid võimalusi ökoloogiliste ja sotsiaalmajanduslike protsesside uurimiseks. Need alad soodustavad teaduslikku koostööd, teadmiste vahetamist ning keskkonnahariduse edendamist nii kohalikul kui ka globaalsel tasandil. Olulisel kohal on kodanikuteadus, mis kaasab kohalikke elanikke uuringutesse ja suurendab teadmisi elukeskkonnast.
Koostöö UNESCO võrgustikuga aitab tutvustada Lääne-Eesti saarestiku piirkonda maailmale ning tõsta selle väärtust nii turismisihtkohana kui ka kohalikus majanduses.
Allikas: LINK