EOÜ kutsub vaatlustes osalema
Koostas Tarvo Valker, EOÜ ornitofenoloogiliste vaatluste projekti koordinaator
Fotod VikipeediA ja Arne Ader, loodusemees.ee
Allpool info esimeste vaadeldud rändlindude kohta, mis pärinevad Plutof-i andmebaasist.
Aprilli viimase dekaadi külmalaine ei ole endiselt möödunud ja kogu maikuu esimese nädala ilmad on olnud väga jahedad. Kuigi paljud kaugrändurid on praegu tavapärasega võrreldes veel väga vähearvukad, siis viimase nädalaga on Eestisse jõudnud siiski 14 uut saabujat.
Uued saabujad, 7.05 seisuga:

Tundrakaur. Foto VikipeediA
Tundrakaur (Gavia adamsii) – lindu kohati 1.05 Hiiumaal, Ristna lõunaneemel. Tegu on selle haruldase läbirändaja jaoks tavapärase esinemisajaga. Nädala jooksul on Lõuna-Ristna neemel vaadeldu kahte rändavat isendit.

Tiigi-roolind
Tiigi-roolind (Acrocephalus scirpaceus) – lindu märgati 1.05 Läänemaal Puises. Saabumisaeg on täpselt sama nagu viimase kümne aasta keskmine.

Hall-kärbsenäpp
Hall-kärbsenäpp (Muscicapa striata) – lindu kohati 2.05 Saaremaal Kuressaares. Tegu on üsna tavapärase saabumisajaga – viimase kümne aasta keskmisest on saabumisaeg paari päeva võrra hilisem.

Peoleo. Foto VikipeediA
Peoleo (Oriolus oriolus) – lindu nähti 2.05 Tartumaa Rannakülas. Tänavune esmasaabumine on viimase kümnendi keskmisega võrreldes neli päeva varasem.

Punaselg-õgijad
Punaselg-õgija (Lanius collurio) – linde kohati 2.05 Järvamaa Äiamaal.Tegu on tavapärase saabumisajaga – viimase kümne aasta keskmisega võrreldes on tänavune esmasaabumine kaks päeva varasem.

Võsa-ritsiklind
Võsa-ritsiklind (Locustella naevia) – kohati 3.05 Tartumaal Soinaste. Saabumisaeg on täpselt sama nagu viimase kümne aasta esmasaabumiste keskmine.

Käosulane
Käosulane (Hippolais icterina) – lindu kohati 4.05 Läänemaal Riguldis. Tegu on tavapärase saabumisajaga – saabumine on sama nagu viimase kümne aasta keskmine.

Põldtsiitsitaja
Põldtsiitsitaja (Emberiza hortulana) – lindu kohati 4.05 Lääne-Virumaal Haljala vallas. Saabumisaeg on keskmisest mõnevõrra hilisem, aga liigi arvukus on tugevalt langenud ja seega on usaldusväärseks rändefenoloogia jälgimiseks põldsiitsitaja esinemine liiga lokaalne.

Väike-kärbsenäpp
Väike-kärbsenäpp (Ficedula parva) – lindu nähti 4.05 Järvamaa Saueaugul. Saabumisaeg on viimase kümne aasta keskmisega võrreldes kahe päeva võrra hilisem.

Piiritajad
Piiritaja (Apus apus) – linde nähti 4.05 Tartus. Viimase kümne aasta keskmisega võrreldes on tänavune esmasaabumine päeva võrra hilisem.

Suurrüdi
Suurrüdi (Calidris canutus) – lindu nähti 4.05 Assamallal. Selle liigi saabumises esineb aastati väga suuri varieeruvusi. Viimasel kümnendil on liik saabunud ka 14. aprillil (2023), aga mõnikord alles mai keskpaigas. Tänavune saabumisaeg on keskmisele saabumisajale sarnane.

Herilaseviu
Herilaseviu (Pernis apivorus) – viud kohati 5.05 Võrumaa Lasval.

Karmiinleevike
Karmiinleevike (Carpodacus erythrinus) – lindu märgati 6.05 Tallinnas.

Rukkirääk
Rukkirääk (Crex crex) – lindu kohati 7.05 Võrumaa Kolgal. Saabumisaeg on sarnane viimase kümnendi keskmisele.
Lisaks vaadeldi sel kevadel esmakordselt ka selliseid haruldusi, nagu ameerika piilparti, mustjalg-tülli ja hõbehaugast. Antud vaatlused vajavavad veel Eesti Linnuharulduste Komisjoni aktsepteerimist.
NB! Oodatud on mitte ainult esimeste, vaid ka järgnevate saabuvate isendite vaatlused.
Tutvu eelmiste nädalate saabujatega:
5. mai: LINK
26. aprill: LINK
17.aprill: LINK
12. aprill: LINK
4. aprill: LINK
27. märts: LINK
21. märts: LINK
13. märts: LINK
6. märts: LINK
27. veebruar: LINK