Homme hääletatakse uut sorti GM maiside Euroopasse lubamist

Postitas Looduskalender - N, 26.01.2017 - 14.14
Autorid

Eesti Roheline Liikumine annab teada

Foto: http://non-gmoreport.com/

Image
Euroopa Komisjon hääletab reedel uut sorti GM maiside Euroopasse lubamist
Sisu

Euroopa Komisjon hääletab reedel uut sorti GM maiside Euroopasse lubamist

Reedel, 27.jaanuaril toimub Euroopa Komisjonis hääletus kolme tüüpi geneetiliselt muundatud maisisordi Euroopas kasutamise teemal. Kuigi viimased 20 aastat on põllupidajad ning avalikkus uute GM taimede vastu võidelnud, on siiski suur oht, et praeguseid regulatsioone muudetakse.

Euroopa Komisjon paneb hääletusele kahe uut sorti GM maisi (Bt11 ja 1507) kasutuselevõtu ning praegu Euroopas veel lubatud ja kasutuses oleva geneetiliselt muundatud maisisordi (Mon 810) kasutusloa pikendamise.

GM taimed pole Euroopa Liidus õnneks veel väga levinud. Neid kasvatatakse peamiselt Hispaanias ja Portugalis ning need taimed hoiavad enda all 1% põllumaast. Kuid igasuguse GM taime turule lubamine julgustaks GM tööstust aina uusi toksilisi tooteid läbi suruma.

Põhjuseid, miks GM taimi Euroopas mitte kasvatada on teisigi. Näiteks kasvaks koos GM taimede kasutamisega ka pestitsiidide levik, mis on ohuks ökosüsteemidele ning mis võivad mõnede andmete kohaselt põhjustada geenmutatsioone. Oluline on välja tuua ka tõsiasi, et juba praegu toodetakse Euroopas rohkem toitu kui ära tarbida jõutakse ning GM taimed ei paku eelist ei hinna ega kvaliteedi poolest.

FoE koordinaator Mute Schimpf kommenteerib probleemi: „GM kultuurid viivad tähelepanu põllumajanduse arengu tegelikelt vajadustelt, milleks on kliimamuutusele vastupidava põllumajanduse kujundamine, peretalude kaitse ja looduse hävitamise lõpetamine. Meie valitsusel on võimalus aidata kaasa mõttetu GM-debati lõpetamiseks ja hääletada selle ettepaneku vastu. Meie maa tuleb GM-kultuuride eest lukku panna ja liikuda edasi säästva põllumajanduse teel.“

Hetkeseisuga plaanivad GM maisi vastu hääletada Kreeka, Poola, Austria, Luxemburg, Bulgaaria, Ungari, Sloveenia, Slovakkia. Sama otsuse suunas kalduvad ka Prantsusmaa ja Rootsi.

Kui sa ei soovi, et Eesti saadik, Marko Pomerants sellise otsuse poolt hääletaks, anna talle sellest teada kirjutades: marko.pomerants@envir.ee

Lisainfot laiema kampaania (ja Marko Pomerantsile tweetimise)  kohta leiab siit: LINK

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.