Suvine aialinnupäevik 29. märtsil

Postitas Looduskalender - K, 29.03.2017 - 21.21
Image
Lumi on küll juba ammu läinud ja lumikellukesedki õitsevad, kuid sulelised kevadekuulutajad saabuvad visalt. Tõsi, esimesed kuldnokad on kohal, kuid tubli pooled on alles teel. Kiiremad metsvindidki on päral – praegu võib näha nende väikseid rändesalku. Vaid üksikud neist lasevad hommikupäikeses laulu lahti.  Eelolev nädalavahetus toob meile pahvaka sooja õhku ja siis peaks küll arvukamalt kohale saabuma nii punarindasid, rästaid kui ka linavästrikuid. Seega tasub sel nädalavahetusel aias kindlasti rohkem a
Sisu

Hea aialinnuvaatleja!

 

Lumi on küll juba ammu läinud ja lumikellukesedki õitsevad, kuid sulelised kevadekuulutajad saabuvad visalt. Tõsi, esimesed kuldnokad on kohal, kuid tubli pooled on alles teel. Kiiremad metsvindidki on päral – praegu võib näha nende väikseid rändesalku. Vaid üksikud neist lasevad hommikupäikeses laulu lahti.

Eelolev nädalavahetus toob meile pahvaka sooja õhku ja siis peaks küll arvukamalt kohale saabuma nii punarindasid, rästaid kui ka linavästrikuid. Seega tasub sel nädalavahetusel aias kindlasti rohkem aega veeta! Ilm pole küll suurem asi, aga linde võib olla omajagu.

Praegu on käimas ilmselt viimane nädal, kui linnades ja alevites elavad aialinnuvaatlejad võivad kohata põldlõokest. Nende ränne hakkab lõppema ja järgmine võimalus tuleb alles septembris.

Samuti on kätte jõudnud aeg, kui kakud on asunud oma territooriume kuulutama. Segametsadest võib kostuda värbkaku „kjüüpsuvaid“ vilesid. Nemad laulavad pigem päikeseloojangu ja päikesetõusu aegu. Suuremad kakud alustavad „huhutamist“ õhtuhämaruses. Kuidas neil vahet teha?

Kõrvukräts on talumaastiku lind ja metsas teda ei kohta. Tema häälitsus on lihtne: lühike helitu „hu“, mida kordab iga 2-3 sekundi tagant. Parkides ja mujal, kus on vanu õõnsustega lehtpuid, kostub kodukaku kaheosalist hüüdu. Esimene osa on pikk „huuuu“, millele peale kandvat pausi järgneb värelev „huhuhuhu…“.


Händkaku madalahäälsed huiked kostuvad vaid okas- ja segametsadest. Temal on rütmiline kaheosaline laul, kus pikale huuuu-le järgneb järsk ja kiire „huhu-huhuhuhh“.

Lisaks on meil mitmeid haruldasemaid kakke (karvasjalg-kakk, sooräts, vöötkakk), kes teevad liigiomasel hääletoonil kiireid „pu-pu-pu-pu…“ häälitsusi. Kui kuuled kakku, siis tasub ta huiked kaamera või nutitelefoniga üles lindistada – pärast on lihtsam määrata. 

Teadmiseks kakusõpradele: päike loojub praegu kella 8 paiku ja tõuseb enne kella seitset.
 
Põnevaid linnuelamusi!
Meelis Uustal
Suvise aialinnupäeviku koordinaator
www.eoy.ee/aed

 

Vaata lisaks:

Lindude saabumise spikker: LINK

Aialinnupäeviku pdf – ankeet: LINK

Vaata osalejate kaarti: LINK

Jälgi jooksvat statistikat: LINK

Kõrv loodusesse: LINK

Xeno-canto linnuhääled: LINK

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.