Mis hallhaigru koloonias toimub?

Postitas Looduskalender - P, 30.04.2017 - 16.16
Autorid

Veebikaamera pildid napsas veebikaamera operaator Mutikluti, LK foorumist

Image
Hallhaigur
Sisu

 

Hallhaigur      Ardea cinerea

 

Kuidas sellised suured linnud saavad puudel turnida? Kes peaks veekogu kaldal või madalas vees märkama suure linnu jälge, millel on pikk tagavarvas, siis kuulub see haigrutele. Selle tagavarbaga on võimalik puude okstest tugev haare saavutada ja seda okstel kõõlumist saab juhitavas veebikaamera vahendusel ka näha – teistel karklinnulistel selline puudel turnimise võime lühikese tagavarba tõttu lihtsalt puudub.

 On tavaline, et hallhaigrute pesades näeme erivanusega poegi ja muna

On tavaline, et hallhaigrute pesades näeme erivanusega poegi ja muna

Eelkõige peab mainima, et haigrupaarid püsivad koos ühe pesitsushooaja. Emaslind muneb pessa kolm kuni viis muna – ühe muna kahe päeva tagant. Kuna haudumist alustatakse koheselt, peale esimese muna munemist, seetõttu näeme pesades erineva suurusega haigrupoegi. Haudevältuseks arvestatakse keskeltläbi veerandsada. päeva ning sellega tegelevad mõlemad vanalinnud.

Kolmel esimesel nädalal peale poegade koorumist viibib üks vanalind kindlasti pesal, et neid soojendada, kaitsta sadava lobjaka, tuulte, vihma ning ilma paranedes ülekuumenemise vältimiseks otseste päikesekiirte eest.

Tutvu LK foorumi vaatluste ja pildimaterjaliga: LINK

pesa
Haigrukolooniat näeb juhitavast veebikaamerst: LINK

Nähtavat haigrukolooniat võime pidada hetkel suurimaks kolooniaks Eestis, kus pesitseb ligi kolmsada haigrupaari.

Kalatoiduliste haigrukolooniad võivad vahel paikneda veekogudest isegi kümnekonna kilomeetrite kaugusel. Ettevaatlikud, aga häälekad linnud ehitavad pesad võimalikult puude ladvaosadesse parema ülevaate saamiseks ümbruskonnast. Samal pesapuul sallitakse ka uut pesa rajavaid naabreid.

Põhitoiduse moodustavad veekogudest püütavad väiksemat sorti kalad, kahepaiksete kudeajal püütakse ettevaatuse kaotanud konni või otsitakse selgrootuid ning ka pisiimetajaid.

hõbehaigur

Veebikaamera kinnitab, et hallhaigrute koloonias on alates 2015. aastast alustanud pesitsemast ka hõbehaigrud – mõningate arvamusel Euroopa kauneimate lindudega.

Lähipäevil arutleme veidi lähemalt haigrute välimuse üle.

Sildid

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.