Kiideva-Puise matkarada: vaated üle takistuste Matsalu lahele

Postitas Looduskalender - K, 12.07.2017 - 22.14
Autorid

Lugu ja visuaal Kaido Einamawww.reisijutud.com

Image
Kiideva-Puise matkarada.
Sisu

Muidugi pole Matsalu põhjakallas nii tuntud kui lõunakallas, kuid ka seal on kindlasti põhjust mõned huvitavad jalutuskäigud ette võtta. Sügisel ja kevadel, kui on lindude rändeaeg ja ka südasuvel, kui kaldaäärne mets ja luhad vohavad roheluses, on üks põnev matk ootamas Kiidevalt Puise suunas.

Enamus matkarada kulgeb ranna äärt pidi, kuid lõpuosas jõuab korraks ka sisemaale. Rannaäärsed maastikud on Matsalu jaoks natuke ebatüüpilisemad, kuna otse mere ääres saab jalutada suurte puude all, mis sinna paarkümmend aastat tagasi istutatud. Varem laiusid ka seal rannaniidud. 

Kiideva-Puise matkarada.

Rannaniidud.

Avarat vaadet silmapiirini takistavad roostik ja põõsad, kuid see hoiab raja läheduses ka merelinde, kes Puiseni kõndides kindlasti märkamata ei jää.


Raja algus.

Matka alguses kohtab Sosnovski karuputke väikese puu mõõtu isendeid, mis üsna pea maha võetakse. Rohtukasvanud piknikuplatsilt algab rannatee Puise suunas, möödudes mitmetest mereäärsetest üksikutest taludest. Ühe maja juures tuleb lausa üle õue minna.

Kui teha mõnesaja meetri pikkune põige sisemaale, kohtab ka ligi 20 meetri kõrgust kaitsealust Lõpre tamme. Nüüdseks on suur osa seda tamme kunagi ümbritsenud Kiideva puisniidust asendunud tiheda metsaga.

Kiideva bussipaviljoni katusel.

Teekond lõpeb Puise ninas maalilises kalurikülas, kus on ka mitu põnevat öömaja. Omaette vaatamisväärsuseks saab pidada bussiootepaviljoni katusele rajatud linnuvaatlusplatvormi, kust ülalolev pilt ongi tehtud.

Veel üks, Puise vaatetorn on külakeskusest edasi, lahe suunas.

Retke pikkuseks algusest lõpuni on 6 km koos põikega Lõpre tamme juurde, aega kulub kesmiselt tund ja 15 minutit. Üks ebamugavus on ka - algus ja lõpp pole samas kohas. Tuleb kas sama teed pidi tagasi jalutada või oodata harva liikuvat bussi, mis viiks suurematesse asulatesse tagasi. Kolmas variant on liikuda mitme autoga ja jätta teine lõppu ootama. Alloleval kaardil viib teekond Puise bussipeatusse, aga Lõpre tamme juurest võib matkata ka edasi Puise I bussipeatuse juurde Puise rannamäel.

Vaata kaarti suuremalt:

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.