Valge-toonekure poegade ülelugemiseks on viimane aeg

Postitas Looduskalender - P, 23.07.2017 - 12.12
Autorid

Linnuvaatleja uudis, www.linnuvaatleja.ee

Sisu

Kuna juuli lõpuks kasvavad valge-toonekure pojad lennuvõimeliseks ning enamus lahkub juba augustis Aafrikasse, on käes viimane aeg valge-toonekure selle-aastased pesitsusandmed teada anda.

Eesti Ornitoloogiaühing on valge-toonekure pesitsusandmete kogumiseks loonud lihtsa kaardirakenduse: www.eoy.ee/valgetoonekurg. Kaardirakendus võimaldab pesa kohta täpsustuvaid pesitsusandmeid järjest juurde lisada. Juhul, kui oma kodukoha valge-toonekure pesa andmeid kaardilt ei leia, saab igaüks puuduvad andmed ise sisestada.

Valge-toonekurel kasvab kõige sagedamini lennuvõimeliseks kaks või kolm, harvemini üks või neli poega. Parimatel aastatel, mil toitu on piisavalt ning nii vanalinde kui ka poegi ei kimbuta äärmuslikud ilmaolud, leitakse ka üksikuid viiepojalisi pesakondi.

Lennuvõimeliste poegade kokkulugemisel peab olema tähelepanelik, kuna mõnikord võivad mitme lähestikku asuva pesa pojad ühte pessa koguneda. Nii näiteks pildistas Villu Anvelt 5. augustil 2014 Järvamaal Nurmsi külas pesa, millesse oli hetkeks kogunenud lausa 12 valge-toonekurge.

12 valge-toonekurge ühes pesas Järvamaal Nurmsis 05.08.2014. Mitme pesakonna toonekured võivad mõnikord ühte pessa koguneda

12 valge-toonekurge ühes pesas Järvamaal Nurmsis 05.08.2014. Mitme pesakonna toonekured võivad mõnikord ühte pessa koguneda. / foto: Villu Anvelt

Loe ka: Kanname valge-toonekure pesad kaardile

 

Margus Ots
Eesti Ornitoloogiaühingu valge-toonekure projekti koordinaator
margus.ots/at/gmail.com

Sildid

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.