Kaberneeme-Ihasalu: balansseerimine kallasrajal

Postitas Looduskalender - T, 15.08.2017 - 22.07
Autorid

Lugu ja visuaal Kaido Einamawww.reisijutud.com

Image
Kallasrajal ja meres. Kaberneeme rannas.
Sisu

Kaberneeme poolsaar on küll tüüpiline Põhja-Eesti kalurikülade-poolsaar, kuid Tallinna lähedus on teinud sellest ka jõukama keskklassi elupiirkonna. Kaberneeme sadamast leiab restorani, väikese hotelli ja liivarannajupi. Külas on veel paar rannakõrtsi. Auto saab jätta sadama parklasse.

Kaberneeme-Ihasalu teekond on kohati tõkestatud eramaadega. See ongi näidismaastik kallasrajal, kus põrkuvad kohalike rahuliku elamise soovid ja rändajate tahe otse läbi pääseda.

Mõlemal on oma kindlad argumendid. Õigus on maaomanikel, kes ütlevad, et võõrad tulevad (autoga) randa läbustama ja lärmama, õigus on ka rahumeelsel matkajal, kes arvab, et Eesti ilusaimad kohad peaksid olema vabalt läbimiseks kõigile, ka neile, kes elavad suure linna paneelmaja korteris.

Siiski õnnestub vahelduva eduga jõuda Kaberneemest Ihasallu ja pärast mööda metsateed ka algusse tagasi. Kaardil olev joon on salvestatud küll mitu aastat tagasi, aga enam-vähem kehtib see siiamaani.

Kaberneeme.

Poolsaare tipust avaneb kõrgelt kaldalt vaade Koipsi, Rammu ja teistele väikesaartele, mis kulgevad edasi Aksi ja Prangli suunas. Ihasallu kulgeb rada edasi liivaranda pidi, põigates ümber merre ulatuvate eravalduste. Meri on madal ja rändrahnurohke, sooja ilmaga võib vabalt kõndida ka vees, mis kuulub kõigile.

Kaberneeme.
Mälestus ajast, kui poolsaarel oli nõukogude sõjavägi.

Ihasalu rannas pandi 2014. aastal püsti rist pühendusega Pühale Birgittale, samas lähedal asuvad ka Püha Birgitta allikad, kust tulebki tagasi Kaberneeme poole pöörata, kui matkateekonda jälgida.

Kui oled Kaberneemes tagasi, on läbitud tõenäoliselt rohkem kui 16 km, sest rannas tuleb takistustest möödumiseks teha sobiva pikkusega põikeid vette.

Huvipunkt:

  • AUTO (N59,520467 E025,276300) - autoparkla sadamas, jätta oma transpordivahend siia. Siin alustame ja lõpetame.

Google Street View Kaberneemest alustades:

Google Street View Ihasalust tagasi:

Eesti Vabariik 100 puhul kaardistab Reisijutud.com sada matkarada kaunitel Eesti maastikel. Iga rada saab kaardistatud GPS-träkiga ning salvestatud 360 kraadi fotode, tavaliste fotode, Google Street View vaadete ja kirjeldusega. Looduskalender avaldab Eesti Vabariigi 100. sünnipäevaks uute matkaradade kirjeldused.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.