Admiral kurepesas

Postitas Looduskalender - R, 18.08.2017 - 10.10
Autorid

Foto Arne Ader

Admiral

Admiral

Sisu

 

Admiral        Vanessa atalanta

 

Eile pealelõunal veel isaslind Karli kohalolekul külastas kurepesa admiral, aga see liblikas on juba meil ilmavalgust näinute põlvkonnast.

Rändurliblikad saabuvad meile tavapäraselt, kas mais või juunis.

Kui kõik hästi läheb, leitakse omale ka kohale jõudnud vastassugupool ja seejärel juba muneb emasliblikas koerliblikate kombel munad kõrve- või raudnõgesele (kirjanduse andmetel on võimalik, et ka teistele taimedele).

Emasliblikas kinnitab iga muna ühekaupa ning neid võib olla kuni saja ringis. Nädala pärast koorub röövik, kes paar-kolm nädalat tegeleb vaid intensiivse toitumisega. Seejärel keerab röövik ennast taimelehe sisse ning nukkub.

Juba meil arenenud valmikuid võime kohata alates juulikuu lõpust kuni septembrini.

Mis siis septembris toimuma hakkab? Uue põlvkonna valmikud püüavad soodsaid tuuli kasutades lõuna suunas rännata, et jõuda talvituma Lõuna-Euroopasse või koguni Põhja-Aafrikasse. Saabuva talve ning kevade ajal kasvab soojas kliimas ülesse päris mitu uut valmikute põlvkonda.

Kesk-Euroopas uuriti, millise vahemaa suudab admiral tunnis läbida - veidi üle kümne kilomeetri päeva valgel ajal, seega pole tegu eriti nobedate lendajatega.

Märgilised rändurid on admiralid kõigest hoolimata.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.