1. NÄDAL 4.1.2016.-10.1.2016. Jõgeva ümbruses

Postitas Looduskalender - T, 12.01.2016 - 14.07
Autorid

Koostasid ning pildistasid Laine ja Vello Keppart

Image
Halo Võduveres
Sisu
Ebapäikestega halo 6. jaanuari keskpäeval Võduveres
 
Ilm oli pakaseline.
 
Teisipäevast alates langesid minimaalsed õhutemperatuurid öösiti alla -20 kraadi. Kõige tugevam külm oli reedel, kui õhus mõõdeti -29,1 °C ja lume pinnal -32,5 °C.  Ka päeval oli ilm (vaatamata päikesepaistele) külm ja kolmapäevast kuni nädala lõpuni õhutemperatuur -16 kraadist kõrgemale ei tõusnud.
 
Kes käis pakasega lume alt väljas?
Kes käis pakasega lume alt väljas?
 
Aegajalt sadas vähest lund, kuid lume paksus püsis ilmajaama juures 4‑6 cm piires, orasepõldudel 6-8 cm, talirüpsipõllul 9 cm, ristikupõllul 8 cm. Külmumise sügavus suurenes kiiresti ja jõudis nädala lõpuks kohati ligi 50 sentimeetrini.
 
Kohev lumi
Kohev lumi pole rohukõrsi veel maha vajutanud.
 
Kuigi lund oli vähe, oli see kohev ja kaitses hästi külma eest. Kolme sentimeetri sügavusel mullas mõõdeti lume all pakaselisel reede hommikul taimedeta platsil -7,  orasepõldudel -5, talirüpsipõllul  ‑4 ja ritikupõllul -3 °C. Maapinnal Jõgeva ilmajaamas temperatuure ei mõõdeta, kuid maapinnast kahe cm kõrgusel asuv andur registreeris lume sees minimaalseks temperatuuriks kõige külmemal päeval -12 °C.
 
Õhuline lumi hundipaju põõsastel
Kerge õhuline lumi on jäänud hundipaju põõsastele püsima.
 
Õhus hõljuvatest jääkristallidest tekkis aegajalt pakaselistel päevadel päikese ümber halo. Puudel ja põõsastel oli näha nõrka härmatist, kusjuures härmakord oli puude latvades valdavalt paksem, kui alumistel okstel. Sadanud lumi jäi rohule ja okstele püsima. Maastik näib lumine, kuid lund on vähe.
 
Rododendroni lehed
Külmaga kokku rullunud rododendroni lehed.
 
Jõgeval, 11.1.2016.
Sildid

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.