Kes rästastest ja millal on lahkumas?

Postitas Looduskalender - T, 17.10.2017 - 19.19
Autorid

Fotod Arne Ader

Vainurästas

Vainurästas

Sisu

 

Vainurästas       Turdus iliacus

 

Hoburästas         Turdus viscivorus

 

Laulurästas         Turdus philomelos

 

Meil pesitsenud vainurästad alustasid rännet juba augusti lõpus. Kõigi täna loetletud liikide suurem läbiränne Soomest ja Loode-Venemaalt hakkab lähiajal lõppema – nädalalõpuks lubab ilmajaam isegi lumesadu. Rästaste rändeparvi siirdub hulgaliselt lõunasse Saaremaalt, üle Sõrve poolsaare. Üksikuid hulkuvaid isendeid kohtame aga pea novembri lõpuni välja.

Vainurästas, pisem meie rästaste hulgast rändavad talvituma Kesk- ja Lõuna-Euroopasse ning Suurbritanniasse. Meil on üksikuid talvitujaid küll igal aastal kohatud.

Hoburästas

Hoburästas

Hoburästad, suurimad rästaste hulgast ning üldse suurimad laululinnud, kui vareslasi arvesse mitte võtta. Novembri alul on nad läinud ja pole andmeid, et neid meil millalgi talvitunud oleks.

Rändetee viib neid osa hoburästaid kagu suunas, Türgi suunal. Teine osa liigub üle Prantsusmaa, Inglismaa Loode-Aafrikasse. Muuhulgas Lääne-Euroopas ja Inglismaal on hoburästad juba paigalinnud.

Laulurästad sarnanevad suuruselt vainurästatega ja sulestiku poolest hoburästastega. Nemad suuri rändeparvi ei moodusta sest on juba olemuselt väheseltsivad. Päevasel ajal näeme rändeseltsinguid lennul harva sest tegu peamiselt ööränduritega. Head lendajad siirduvad talvituma Lõuna-Euroopasse ja Aafrikasse. Haruldane juhus, kui mõni lind meil talvitumist peaks üritama.

 

Laulurästas

Laulurästas

Eile sai kirjutatud musträstastest: LINK

Lähipäevil vaatleme hallrästaid sest nende läbiränne võtab alles hoogu.

Hallrästaste vaatlused: LINK

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.