13. NÄDAL 28.3.2016.-3.4.2016. Jõgeva ümbruses

Postitas Looduskalender - T, 05.04.2016 - 05.05
Autorid

Koostaid ning pildistasid Laine ja Vello Keppart

Lumised põllud möödunud kolmapäeva hommikul

Lumised põllud möödunud kolmapäeva hommikul

Sisu

Ilm oli soe ja lumikate kadus eelmise nädala jooksul. Esmaspäeva hommikul olid veel kõikjal põllud valged ja ainult kõrgemad künninukid mustendasid. Juba järgmiseks hommikuks tekkisid esimesed mustad laigud ja neljapäevaks oli enamus avamaastikku lumeta. Lumi püsis kauem künnipõldudel kui oraste- ja heinapõldudel. Varjulistes kohtades ja metsa all säilis lumi laiguti nädala lõpuni. Muld sulas lume mineku järel kiiresti ülesse ja suuri veeloike põldudele ei moodustunud. Hommikud olid sageli udused ja eriti paksu uduga oli neljapäeva hommikupoolik. Pedja jõgi tõusis nädala kestel veidi üle kallaste ja veetase jäi kõrgeks nädala lõpuni.

Kahevärviline paju soostunud niidul

Kahevärviline paju soostunud niidul

Taliteraviljaorased olid siin kandis valdavalt talve rahuldavalt üle elanud. Lumiseene kahjustusi esines alumistel lehtedel ja nädala teise poole udused, soojad ja sompus ilmad soodustasid lumiseene arengut. Laiguti olid orased äravettinud, hävinud jääkoorikust.

Rohkesti lendas nädala kestel madalalt üle Jõgeva haneparvi ja üksikuid luigesalku, kuid ümbruskonna põldudel neid maas peaaegu näha ei olnud. Põldudel ja rohumaadel võis märgata paariti kõndimas ainult sookurgi.

Loodus muutus saabunud rändlindude laulust ja kutsehüüdudest korrast häälekamaks. Saabusid rästad, metsvindid, esimesed punarinnad. Seni pole siin kandis linavästrikku veel näha olnud ja pole kuulnud ka koovitajat häälitsemas.

Päikesepaistelistel päevadel lendasid ringi koer- ja lapsuliblikad.

Aedades õitsesid massiliselt lumi- ja märtsikellukesed, võis näha õitsvaid lumekuppusid, esimesi krookuseid. Tulbid ja nartsissid alustasid kasvu. Sinililledel olid metsa all alles õiepungad, lahtiseid õisi ei leidnud ka päiksepaistelistes kasvukohtades. 

Harilik karikseen

Harilik karikseen

 

Jõgeval, 4.4.2016.

 

Sildid

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.