Head sookure uudised

Postitas Looduskalender - R, 23.03.2018 - 15.15
Autorid

Teada annab Aivar Leito

Foto Arne Ader

Sookurgede paarishüüd

Sookurgede paarishüüd

Sisu

 

Sookurg        Grus grus

 

Mul on suur rõõm teatada, et vahepeal eetrist kadunud, kuulus saatjaga sookurg „Ahja 5“ „ärkas ellu“ st saime vahepeal salvestatud andmed kätte.

Kurg kadus eetrist 7. märtsil olles jõudnud Atatürk Barajl veehoidlani Türgi lõunaosas. Nüüd teame, et ta jätkas oma rännet öösel üle veehoidla ja jõudis Adiyaman linna lähistele, tegi lühikese puhkepeatuse ja jätkas rännet põhjaloode suunas üle Türgi keskosa mäestike.

10. märtsi keskpäeval jõudis lind Musta mere lõunarannikule Ünye ja Fatsa linnade vahelisel alal. Merele lendas kurg keskpäeval ning ületas Musta mere idaosa otse põhja suunas ning jõudis õhtul mere põhjarannikule Gelendzhaki linna lähistel. Pärast ööpeatust Kerch väina lähistel jätkas ta teekonda lääne suunas ja jõudis 12. märtsi varahommikul Krimmi poolsaare kaelale ning kell 9 Askania Nova biosfäärikaitsealale Lõuna-Ukrainas. See on sama koht kus „Ahja 5“ veetis kogu eelmise suve!

On väga põnev, kas ta sel kevadel tuleb Eestisse või suvitab seal veel ühe aasta!? Ise arvan ja loodan, et nüüd tuleb ta siiski kodumaile.

Ka enamus teisi meie saatjaga sookurgi on oma kevadrännet juba alustanud jõudes kuni Berliinini, Põhja-Serbiani ja Rumeenia lääneossa. Vaid „Ivar“ viivitab ja püsib jätkuvalt oma talikorteris Tuneesias. Loodetavasti jõuavad enamus neist aprillis ka kodukanti, saame näha.

Vaata sookurgede ja teiste meil märgistatud lindude rännet Lindude Rändekaardil: http://birdmap.5dvision.ee/EN/

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.