15. NÄDAL 9.4.2018.- 15.4.2018. Jõgeval ja selle ümbruses

Postitas Looduskalender - T, 17.04.2018 - 08.08
Autorid

Ülevaate koostasid ning pildistasid Laine ja Vello Keppart

Image
Lapsuliblikas näsiniine õitel
Sisu

Lapsuliblikas näsiniine õitel

Nädal algas erakordselt sooja päikesepaistelise ilmaga. Maksimaalne õhutemperatuur tõusis esmaspäeva (9. aprilli) õhtupoolikul meteoroloogiajaama järgi 21,4 kraadini ja veel hilja õhtul kesköö paiku oli sooja 10 kraadi. Nii kõrget temperatuuri juba aprilli esimeses dekaadis pole Jõgeval 1922. aastast algava vaatlusrea järgi seni esinenud ja on ette tulnud alles 16. kuupäevast alates.

Teisipäev olid pilvisem ja tunduvalt jahedam. Sadas vihma, mille hulka tuli ka väheseid lumehelbeid. Päeval tõusis õhutemperatuur ainult 5,4 °C.

Edasi ilm uuesti soojenes ja nädala lõpupäevadel tõusid maksimaalsed termomeetrinäidud 18...18,5 kraadini. Iseloomulikult varakevadisele ajale, jäid ööd nädala kestel külmaks. Külmematel hommikutel võis näha rohul

halla ja muld oli pinnalt kuni kolme sentimeetri sügavuseni kõvaks külmunud.

Kelts kadus põldudel sügavamalt mullas nädala lõpuks. Jõgeva aleviku paisjärvelt läks jää juba esmaspäeval.

Jätkus hanede ja luikede ränne. Aleviku paisjärvel tegutses jääkoskla paar. Saabusid suurkoovitaja, väike-lehelind, kivitäks, kuulda oli must-lepalindu.

Kahevärvilise paju urvad

Kahevärvilise paju urvad

Oli kasemahla varumise aeg. Lepa ja sarapuu urbadest hakkas õietolm levima esmapäeva õhtupoolikul. Nädala lõpus sumisesid sarapuud õietolmu koguvatest mesilastest. Haavad alustasid õitsemist pühapäeval, raagremmelgad sel nädalal veel mitte. Vähest pungade paisumist võis märgata nädala lõpuks ainult toomingal ja magesõstral. 

Taliteraviljaoraste, talirapsi- ja talirüpsipõllud hakkasid erksamalt rohetama (alustasid uut kasvu) laupäeval-pühapäeval.

Nädala lõpuks olid esimesed paiselehe õisikud avanenud, päiksepaistelistes kasvukohtades võis näha sinetamas esimesi sinilillede õisi. Reedel alustas õitsemist näsiniin, pühapäeval kanakoole ja lõokannus.

Kanakoole

Kanakoole

 

Jõgeval 16.4.2018.

 

Sildid

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.