Sookurgede hiliskevad

Postitas Looduskalender - N, 07.06.2018 - 11.11
Autorid

Kirjutas Aivar Leito

Foto Arne Ader

Sookurepere

Sookurepere

Sisu

Sookurgede kevadränne on lõppenud

Head sookurehuvilised!

Saatjaga varustatud sookurgede kevadränne on lõppenud ning suveaeg käes. Pärast pikka ja sageli keerutavat kevadrännet on kured lõpuks maha rahunenud ning suvekorterisse kolinud. Kõik saatjaga linnud peale „Aivari“ on oma kodukandis kuigi mitte päris sünnikohas kus neil kohta ei ole sest nende vanemad pesitsevad seal ega saa lubada üleliigset konkurentsi. Ka „Aivar“ käis kodust läbi aga otsustas siis lõuna poole kolida ning on ankrusse jäänud Palnosai linnakese lähistele Leedu loodeosas.

„Hauka 3“ oli pärast kodus ära käimist pikalt Sedas Põhja-Lätis aga tuli sealt eile st. 6 juunil siiski üle piiri Eestisse tagasi ja viibib Laatre lähistel sünnikohast umbes 25 km kaugusel.

Kurg „Ahja 5“ on kodukandis ning sai prantsuse filmimeeste poolt taas üles võetud.

Kurg „Liiva“ jõudis mai alguses Matsalu lahe äärde kuid kahjuks on saatja üles öelnud ning uusi andmeid enam ei edasta. Kuna garantiiaeg kestab siis on saatja valmistajafirma lubanud uue saatja asemele anda.

Ja ega uus sookurgede püügi hooaeg enam kaugel olegi sest täna hommikul tervitas mu Soitsjärve kurepere mind tee ääres (vast 10 m teest põllul) ja vaatas mulle pikalt järele. Kaks poega olid pikkade koibadega kana mõõtu ning vudisid kureema juures ringi. Emalind nende peitumiseks rohu sisse igatahes käsku ei andnud. Isalind oli teisel pool teed ja proovis mind enda poole poegade juurest ära meelitada aga kuna sõitsin aeglasel edasi siis loobus varsti.

Kuu aja pärast on pojad püügiks parajad ja saavad jalga värvirõngad ning saatja.

Lindude Rände veebileht: http://birdmap.5dvision.ee/EN/

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.