Kolm nädalat kotkapoja pesaelu

Postitas Looduskalender - R, 22.06.2018 - 12.12
Autorid

Veebikaamera pilt Hagnat, LK foorumist

Image
Sünnipäevaline
Sisu

Sünnipäevaline

 

Suur-konnakotkas       Aquila clanga v. Clanga clanga

 

Vaikselt, justkui tähelepandamatult on see aeg möödunud, aga kotkapoeg sai vanalindude hoolitsedes kolme nädalaseks.

Vaatleme suur-konnakotkaste ja väike-konnakotkaste  pesitsuspaikade sarnasusi ja erisusi.

Mõlemad liigid valivad pesakohaks vana metsa, mille vanus peaks olema vähemasti kaheksakümmend aastat. Kuid pesa ei ehitata sarnaselt teistele kotkastele puu ladvaosasse vaid varjulisse puu keskossa ning pesapuudeks sobivad nii kuusk, haab, sanglepp, kask… Kusjuures suur-konnakotkad eelistavad soisemaid lehtmetsi, aga väike-konnakotkad kuuse-segametsi või kuusikuid.

Kui väike-konnakotkad on meil kõige arvukaim kotkaliik ja pesitsejaid on hinnanguliselt üle kuuesaja paari. Seevastu haruldasi suur-konnakotkaid vaid SIC! kümmekond haudepaari.

Konnakotkaid on üksteisest päris keeruline eristada, aga juba nime järgi on suur-konnakotkas väiksemast liigikaaslasest sulestiku värvuselt tumedam ja suurem ning tugevam. Lisaks kõigele moodustavad liigid segapaare, mille tagajärjel võime looduses kohata segatunnustega hübriidseid linde.

Mõlema liigi toitumisalad on suht sarnased. Kõige sagedamini kohtame kotkaid kultuurniitudel, harvemini luhtadel, viljapõldudel või söötidel. Jahitakse põhiliselt pisiimetajid, umbes  poole saagist moodustavad uruhiired, arvestataval määral püütakse mutte.

Kui väike-konnakotkaste saagis leidub pisemaid linde ning konni umbes kümnendiku jagu, siis suur-konnakotkas jahib sagedamini suuremaid ja kogukamaid linde.

Liiginimest hoolimata seob konnadega linde vaid nimetus, kuigi me oleme veebikaamera pesasse näinud isaslind Tõnni poolt ka mõnda üksikut konna. 

Väike ettevaade suur-konnakotka noorlinnu arengule.

Lennuharjutustega pesal alustab noorlind juulikuus, aga augusti alguseks peaks tiivad juba kandma pesast väljalennuks ehki pesast kaugele ei lennata. Vanalinnud toidavad kotkapoega kuni ärarändeni septembrikuu keskpaigas.

Veebikaamera pakub võimaluse kogu tegevust jälgida ning oletatava toimuva paikapidavust kontrollida.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.