Vesineitsikutest

Postitas Looduskalender - L, 30.06.2018 - 09.09
Autorid

Fotod Arne Ader

Harilikud vesineitsikud

Harilikud vesineitsikud

Sisu

 

Harilik vesineitsik       Calopteryx virgo

 

Silmahakkavamad on muidugi mõista värvikad isased vesineitsikute isendid. Kindlad teaduslikud faktid puuduvad, kuid isaseid tundub proportsionaalselt rohkem olema. Nende lennuaeg algas juba paari nädala eest.

Kus vesineitsikuid kohata võime?

Arvukamalt väiksemate, puhaste vooluveekogude läheduses, kus liiva või kruusapõhi. Aga elukoha suhtes ei olda eriti kapriissed ning vahel võime märgata üksikuid isendeid jõgedest-ojadest üpriski kaugel.

Kehapikkus jääb vesineitsikutel alla viie sentimeetri ning tagatiiva pikkust veel sentimeetri jagu vähem.

Isase kehavärv elektrisinine, aga valgus võib muuta keha ka smaragdroheliseks. Tagakeha tipulülide alumine pool on punakaspruun.

Pigmenteerunult tumesinised tiivad metalse helgiga ja tiivaotstest võib valgus läbi kumada.

Isased kaitsevad oma territooriumi teiste samasooliste sissetungijate eest. Kui sissetungija ei tagane esimese rünnaku järel võib selline „rünnakumäng“ kesta teineteisest mõnekümne sentimeetri kaugusel vahel kuni tunni.

 

Harilik vesineitsik

Harilik vesineitsik

Emase vesineitsiku keha on kas rohekas või lisandub sinna veidi pronksjat, pruuni tooni ning viimastel tipulülidel võime märgata kollakat triipu.

Pool läbipaistvate tiibade värvus pruunikas. Tiiba ehib ebatäpp, mis asub tiivatipust suht kaugel. Arne piltidel on tunnused kenasti näha.

 

Paarituvad vesineitsikud

Paarituvad vesineitsikud

Emase saabudes isase territooriumile peab nimetatu näitama soostumist paaritumiseks või vastasel korral lahkuma.

Paaritumise järel võib isane juhtida emase sobivale munemispaigale, jäädes ise toimingut valvama. Munetakse veetaimedele, vahel isegi vee alla ning mune võib olla kuni kolmsada. Paari nädala möödudes kooruvad umbes nelja millimeetrise pikkusega ja pikkade jalgadega vastsed, kelle veeelu kestab kaks aastat.

Valmiku eluiga kestab pooleteise kuu jagu. Lennuaeg jääb rohkem hommikusele ajale.

Nagu kiililistele kohane on valmikud röövtoidulised, küttides putukaid varitsedes, kas mõnel väljavalitud puul, põõsal või kõrgemal taimel.

Vesineitsikute valmikute lennupilt meenutab päevaliblikate lendlemis, olles aeglasemate tiivalöökidega, kui teised sugulased: liidrikud või kõrsikud, kelle tiivad on läbipaistvad.

Osaliselt siniste tiibadega on veel vööt-vesineitsiku isased, aga neid võime kohata tüki maad harvemini, kui harilikke vesineitsikuid.

Harilikud vesineitsikud

Harilikud vesineitsikud

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.