Looduskalendri minutid Vikerraadios: Admiral

Postitas Looduskalender - T, 07.08.2018 - 10.10
Autorid

Lugude autor Kristel Vilbaste loeb tekste ka Vikerraadios

Fotod Arne Ader ja Aare Lindt

Admiral

Admiral

Sisu

Eelmisel nädalal rääkisin oma liblikaaiast ja mõtlesin, et liblikatest ma sel suvel enam ei räägi. Sest õues on nii palju olendeid, kes aina hõikavad: “Räägi minust! Räägi minust!” Sigur ja viud, piiritajapojad, kes kohe oma esimese lennu teevad ja takjatutid, millega nii mõnus takjasõda mängida.

Aga Võtikvere raamatulaadal tuli mu juurde mitu inimest, kes õhinal admiralidest rääkisid. Ja pidin tunnistama, et ega ma neist ise suurt ei tea, ainult seda, et nad rändliblikad on ja et nad veidi admiralide kolmnurksete vormimütside moodi välja näevad. Tumepruunid, ilusate uhkete oranžide triipude ja valgete tärnidega tiivatipul.

Helistasin siis jälle liblikateadlasele, kes mu meelest kõige paremini liblikaid tunneb – Urmas Tartesele.

Sain muidugi järjekordse soovituse endale raamat “Eesti päevaliblikad” osta, aga Urmas ei olnud siiski teadmistega kitsi.

Admiral on mugavuspagulane, rändliblikas, kes siirdub paremate elutingimuste otsimiseks tuhande kilomeetri pikkustele rännetele. Rändab ta kuni 2 kilomeetri kõrgusel tuule abil ja Vahemere äärest jõuab ta meile maikuus.

Ja kuigi kevadel ei olnud väga palju admirale näha, on aasta olnud talle soodne. Nõgeselehti krõmpsutanud väikestest mustjatest röövikutest on saanud arvukas ja uhke liblikapõlvkond.

Neid on sel aastal tõesti palju, mõnuga limpsivad nad nektarit lilledest, ei ütle ära ka lauale ununenud arbuusist. Pilte on neist kõige rohkem tehtud just imikatel ja soolikarohul. Aga sellises kuivuses tulevad nad mineraalainete otsinguile ka inimese kehale, nii võimegi avastada mõne liblika oma käsivarrel või varba otsast higi limpsimas.

Meilt siirduvad liblikad Euroopa keskossa, kus veel üks põlvkond koorub ja siis Vahemere maadesse ja alles seejärel tagasi Põhja-Aafrikasse, kus kaks põlvkonda ilma näeb.

Veel rõhutas Urmas Tartes, et sel aastal on palju ka teist rändliblikat - lina-tähtöölast, ööliblikat, kellel pruunikate tiibade peal täht ja kes ise ööliblikalikkult karvased. Lina-tähtöölane olevat saanud kuulsaks 2016. aastal ühel õhtul jalgpalli EM-l, kui mängu ajal parv liblikaid jalgpallistaadionile maandus. Neid lendas tuledevalguses kõikjal ning üks julgem limpsis ka Ronaldo silmanurgast pisaraid.

Admiral ega lina-tähtöölane meil talvituda ei suuda. Nii, et järgmisel kevadel peame jälle ootama soodsaid tuuli.

 

Lina-tähtöölane

Lina-tähtöölane

Lina tähtöölasest saad lugeda: LINK

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.