Suitsusauna kombed

Postitas Looduskalender - L, 18.08.2018 - 05.05
Autorid

Kirjutas Kristel Vilbaste

Foto Arne Ader

Suitsusaun Leigo talus

Suitsusaun Leigo talus

Sisu

Ma olen saunainimene. Minu lapsepõlvekodus ei olnud sooja vett ega vanni, nii käisime igal nädalavahetusel linnasaunas. Mäletan seda vahvat jalutuskäiku, kui tee peal sai saiaga söödetud parte ja saunas esimese asjana ostetud viht ja pudel limonaadi. Põnev oli vaadata, kuidas üksteisega mitte väga tuttavad inimesed palve peale selga pesid. Ja kuidas lapsedki lava peale võeti, seal tuli istuda vaikselt ja tasuks said kaselehe endale kõhupeale kleepida. Veega ei laristatud, seda kasutati kaks kausitäit ja vaid peale lavalt tulekut ja lõpetuseks käidi dušši all. Koju jõudes kuulasime Horoskoobi laule ja nii tundus mulle, et just sellised ongi Eesti saunakombed.

Siis aga jõudis soomesõprusega kätte soome saunade aeg. Neid ehitas siiski endale veidi rikkam rahvas ja sinna ma väga sageli ei sattunud.

Küll sai käidud maal vanaema juures suitsusaunas. Sellises, milles ka liha suitsetati ja see lõhn ei lähe mul iial meelest. Muidugi ka see lihaait, kus laes rippus pool suitsusiga ja millest vanaema külaliste saabudes pika noaga lihalõike lõikas. Lapsed said alati ka hästi peenikese lipsaka liha ja uskuge, et ma pole elus hiljem paremat suitsuliha saanud.

Nüüd on mul juba ligi kümme aastat maal oma suitsusaun, mille abikaasa vanematelt pärisime. Pärisime ka kõik saunakombed, mis selles saunas olnud. Kütmiskombed. Esimese leili sõnad. Ravimise kombed. Sauna viisakuskombed. Ja saunalaulu.

Ma tean, et kõik need kombed on sündinud saja aasta jooksul saunaskäijate mõttelennust, mugavusest ja austusest looduse vastu. Minagi olen leiutanud oma sauna valmisseadmise korra ja sõnad. Nii et leilis ei oleks karmu. Aga ma teen seda kõike oma pärnumaalase hinge ja keelega. Kuigi saun asub sügaval Võromaal.

Aga eelmisel nädalavahetusel helistasin meie suitsusaunaemale Eda Veerojale ja ütlesin, et tulen saunaturistiks tema korraldatud Haanja suitsusauna nädala saunapäevale. Lisasin muidugi, et mind huvitavad saunatiikides kasvavad veetaimed, et hea oleks, kui ta paneks mind saunaperesse, kus sauna kõrval veidi kinnikasvanud tiik.

Haanja suitsusauna nädal toimub igal aastal ja lisaks saunaskäimisele on võimalik veel õppida näiteks saunakombeid ja kerise taastamist.

Suitsusauna juurde kuulub komme terve perega saunas käia. Seekord oli saunaperesid neli-viis, igaüks kusagil Haanja metsadevahelistes salasoppides, saunad vanad ja väärikad, pererahvas soe ja südamlik.

Mina ja mu jõgedeuurijast sugulane Sirje sattusime aga naistesauna, millesse ka Eda ise kogemusi jagama tuli. Saare talu sauna Thea Prantsu juurde.

Saun oli juba valmis köetud ja kuna käisime saunas päeval, mil õues veel kõrged soojakraadid, siis oli saun valmis juba keskpäevaks.

Saare talu saun oli vana ja pikkade lavalaudadega. Põneval kombel samasugune, nagu meie saun alguses, puust korstnaga. Meie võtsime pärast paari nõe süttimist neljakanti kokkulöödud laudadest korstna maha ja laseme nüüd suitsu välja uksest. Nii nagu see päris vanal ajal oli. Perenaine Thea oli viinud igaks juhuks välja ka söed, kuigi suitsusaunas seda vaja ei ole. Piisab kui söed madalaks põletada ja lasta saunal pool tundi seista ning karm lahtisest uksest kuuma veega välja visata.

Thea ütles, et keegi oli öelnud, et parem on söed välja viia, küllap päris võõraste inimestega on nii ka kindlam. Mul endal on vingu suhtes nii tundlik pea, et see hakkab kohe nagu suitsuandur valutama ja silmad vett jooksma.

Aga sauna kuumus oli mõnus. Suitsusauna omapära ongi see, et see ei kõrveta ja saunas saavad käia korraga lapsed, südamehaiged ja vanemad inimesed.

Aga vesi hakkas meist voolama ülikiiresti, põnev oli kuulda, kuidas higi rabinal aina lava alla tilkus.

Oluline oli ka see, et suitsusaunas ei ehmatata keha alguses väga äkiliselt, esimene higi pestakse maha sooja veega. Järgnes sisemise tasakaalu laulmine, hinge puhtaks saamine.

Kui juba otsapidi tiiki saime, siis selgus, et me olime Haanja kõige parema ravisaviga paigas. Pidime end kulmukaarest tallaalusteni saviga kokku määrima. Tunnistan, et leidsin seda pärast kodus veel ka kõrvast. Saunas sai see korralikult kuivatatud ja pärast maha pestud. Ja võite jumalarahuga unustada kõiksugu kreemid ja koorijad, sellist titeihu, mis pärast saviravi, ei suuda tekitada ükski kosmeetikafirma.

Enne sauna tuli korjata seitsmest liigist taimi, igast kolm oksa ja need vihta köita. Just sellised, mida keha vajab. Ja saunas sai siis kuiva vihaga sopsutades Eda järel sõnu kaasa lauldes, end kõikjalt terveks vihtuda. Lõpuks vihta sisse hingates ja tasakaalu taastades.

Soola ja meega voorud olid lisaboonuseks, lisaks veel mõned maagilised toimingud, mida ainult vahel naistesaunas tehakse...

Igatahes olen ma Eda Veerojale ja peranaisele Thea Prantsule väga tänulik. Sauna kombestiku järgi kordan siin – “Aitüma, aitüma, aitüma!”

Kui saate, siis käige kindlasti Haanjas saunakombeid õppimas. See on ju meie oma asi.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.