Saatjaga sookurgede liikumine jälle nähtav

Postitas Looduskalender - N, 30.08.2018 - 14.14
Autorid

Teada annab Aivar Leito

Image
„Hauka 3“ kodupiirkonnas,
Sisu

„Hauka 3“ kodupiirkonnas, rajakaamera pilt Urmas Sellis

 

Sookurg      Grus grus

 

Head sookurehuvilised!

Rõõm on teatada, et nüüd on meil saatjaga märgistatud sookurgede liikumised Lindude Rändekaartil (http://birdmap.5dvision.ee/EE) taas nähtaval st avatud on 2018. aasta sügisrändehooaeg.

Uusi sookurgi on seal kaks, samast pesakonnast pärit „Soits 1“ ja „Soits 2“ kes märgistati juuli alguses Soitsjärve idakaldal Elistvere küla lähistel, minu kodumajast vaid  1 km kaugusel. See on üks meie sookurgede klassikalisi poegade märgistamiskohti juba üle kümne aasta mille eesmärgiks on kurgede pesitsusaegse ja -järgse tegevusaktiivsuse ning toitumis-, puhke ja ööbimiskohtade ruumikasutuse ning maastikulis-kõlvikulise struktuuri uurimine, samuti rände detailsel uurimisel.

Sama pesakonna mõlema poja märgistamise üheks lisaeesmärgiks on nende rändeteede ja tulevaste pesitsuspaikade omavaheline võrdlemine e eluteede lahknemine mille kohta seni andmed praktiliselt puudusid.

Eelmisel aastal märgistatud sama pesakonna kurgede „Aivar“ ja „Uko“ osas on juba saadud väga huvitavaid andmeid. Nende rändeteed lahknesid juba esimesel kevadrändel ning „Aivar“ jäi pärast kevadel korraks kodust läbi põikamist suvitama hoopis kaugel Leedus, samas kui „Uko“ veetis suve sünnikoha lähistel Jõgeva- ja Tartumaal.

Teistest uuritud sookurgedest veetsid oma esimese suve valdavalt sünnipaiga lähistel. Kõige kaugemal sünnikohast (60…70 km), Põhja-Lätis veetis suurema osa suvest kurg „Hauka 3“.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.