Matkarada allikate ääres: võtsime ette Norra-reisi

Postitas Looduskalender - N, 22.11.2018 - 17.54
Autorid

Lugu ja visuaal Kaido Einamawww.reisijutud.com

Image
Norra allikad.
Sisu

Niisiis, seadsime seekord sammud (rattad) Järvamaa poole, kus teatavasti asub Norra. Lähenetud sai lõuna poolt, sest nii on põnevam. Just lõunast viib Norrasse kitsas metsatee, mis kohati on üsna mudane. Ületada tuleb ka väike sild.

Sinnakanti jääb Endla looduskaitseala idaserv, mille kõige tuntumad matkamagnetid on Vilbaste allikad. Kui seal kopp või labidas maasse löödi, siis purskas maast vesi välja - nii nagu juhtus nõukogude ajal Oostriku jõe ääres ja mõisa-ajal samuti sama jõe servas. Üks puurauk purskab siiamaani ja kraavihallide poolt tabatud veesoon ehk Valtri kaev pulbitseb tee ääres praegugi.

Sealkandis on üks sügavaimaid allikaid Sopa allikas. Üsna ootamatult keset tavalist metsa avaneb maa seest järsku tohutu auk, kristallselget vett pilgeni täis. Augus turritavad igast suunast palgiotsad. Kuna sinnasamasse lähedale oli peidetud ka geopeituse aare, astusime veidi metsa alla. Uue platvormi ehitusest (2005) olid saejäägid osavalt sambla sisse ära peidetud ja neid me ainult leidsimegi, aaret ennast aga mitte. Puudelt võis leida selliseid salakirju:

Norra

 

Öö hiilis lähemale ja kui me põhja poole sõitsime, siis ei saanud peatumata Tammsaare muuseumi juures Järva-Madise lähedal. Kuid muuseum oli juba ammu kinni, päikeseloojangul nägime vaid, et suured linnuparved suunduvad kõik soo peale. Loomulikult suundusime meie ka ja sattusime rändlindude peatuspaigale. See oli nagu Matsalu - uduse soojärve ääres peatus tuhandeid linde, enamus küll aimatavad õõvastavate häälte järgi, nagu sauruste pargis. Linde tuli aina juurde ja kui vaatlejatega juba harjutud, sumatati otse ees sööstlaskumisega järvele. Pardid, haned ja igasugused muud linnud, kes tegid nutva lapse või möriseva koletise häält, otsustasid soojärve ääres öö mööda saata, et juba hommikul edasi liikuda.

Nii nagu meiegi - ainult et valget aega ära ootamata. Külm soo oli tekitanud udumüüri, millest läbi tuli peaaegu käsikaudu alguses kõndida ja hiljem sõita. Ühe väikese eksimusega jõudsime ikkagi linna tagasi - kus udust ja niiskusest polnud valgustatud tänavatel enam jälgegi.

Vaata kaarti suuremalt:

Vaata Street View´d suuremalt:

EV100 matkarajad

Eesti Vabariik 100 puhul kaardistab Reisijutud.com sada Eesti matkarada ilusatel maastikel. Rada saab kaardistatud GPS-träkiga ning salvestatud 360 kraadi fotode, tavaliste fotode, Google Street View vaadete ja kirjeldusega.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.