Keskkonnaministeerium toetab rändel olevate hanede küttimist

Postitas Looduskalender - T, 01.01.2019 - 14.14
Autorid

ERR annab teada

Fotod Arne Ader

Hallhaned

Hallhaned

Sisu

 

Hallhani ehk roohani          Anser anser                   

 

Valgepõsk-lagle               Branta leucopsis

 

Vahetult enne aastavahetust selline teade – kas see saab tõsi olla?

Eestis on heidutusjahi korraldamine rändel olevatele hanedele põllumeestele tekitatud kahjustuste vältimiseks põhjendatud, leiab Keskkonnaministeerium.

"Rändel Eestit läbivate haneliste arvukus ja nende poolt tekitatud kahjud põllumajandusele on viimaste aastate jooksul oluliselt suurenenud. Probleemi on arutatud keskkonnaministeeriumis koos maaomanike, jahimeeste ja ornitoloogide esindajatega. Kõik osapooled on ühel meelel selles, et haneliste kõrge arvukus tekitab suuri probleeme põllupidajatele, kuid kevadise heidutusjahi korraldamise osas esialgu veel ühist keelt ei suudetud leida," seisab keskkonnaministeeriumi kirjas riigikogu maaelukomisjonile.

Keskkonnaministeerium märkis, et on endiselt seisukohal, et ulukite arvukuse reguleerimine läbi jahipidamise peab toimuma selleks ettenähtud jahiajal.

"Väljaspool jahiaega ulukite surmamine saab toimuda ainult siis, kui muud lahendused ei anna tulemust. Nii annabki jahiseadus meile õiguse korraldada jahipidamist ulukite poolt tekitatud kahjustuste vältimiseks väljaspool jahiaega. Praktikas oleme seda tulemuslikult kasutanud eelkõige suurkiskjate nuhtlusisendite surmamiseks. Täna olemegi olukorras, kus seni kasutusel olevad heidutusmeetmed haneliste poolt tekitatud kahjustuste vältimiseks ei anna tulemusi," kirjeldas ministeerium valitsevat olukorda.

Keskkonnaministeerium märkis, et kuna nii hallhani kui valgepõsk-lagle on kasvava arvukusega ning olulisi konflikte põhjustavad liigid kogu oma rändeteel on rahvusvahelisel tasandil otsustatud koostada nende liikide populatsioonide kohta tegevuskavad.

Kui rahvusvaheliselt haneliste heidutusjahi küsimustes konsensuseni ei jõuta, siis lubab Eesti keskkonnaministeerium jätkata siseriiklike regulatsioonide väljatöötamist.

--------------------------------------------------------------------------------

Huvitav, et Keskkonnaministeeriumi kodulehel pole teave leitav:

https://www.envir.ee/et

Valgepõsk-lagled. Matsalu

Valgepõsk-lagled. Matsalu

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.