Pärnu jõe elustikus toimuvad muutused

Postitas Looduskalender - N, 14.02.2019 - 10.45
Autorid

Looduse omnibuss kutsub

Image
Sindi paisu seis praegu.
Sisu

Sindi paisu seis praegu.

Sindi pais asub Pärnu jõel, 14 km kaugusel merest, olles sellega sisuliselt pudelikaelaks kogu Pärnu jõestiku vetevõrgule, mille kogupikkus on üle 3000 km. Pärnu jõestik on sama suure lõheliste taastootmispotentsiaaliga nagu kõik Eesti ülejäänud lõhejõed kokku. 2018. aasta oktoobrini oli kogu see potentsiaal sisuliselt kasutamata, sest Sindi pais takistas kalade rännet 90% kudealadest.

Keskkonnaagentuur viib alates 2015. aasta märtsist ellu projekti „Pärnu jõestiku elupaikade taastamine,“ mille raames avatakse teiste hulgas ka Sindi pais. Pais lammutati poole ulatuses 2018. aasta oktoobris ja ehitustööd on täies hoos ehk praegu on veel viimane võimalus oma silmaga näha tükikest Sindi paisust enne, kui see ajaloohõlma kaob.

Laupäeval lubab päikest ja kevadist ilma. Sõidame Pärnumaale Sindi paisu varemeid ja Aresse Eesti suurimat alpakafarmi vaatama.

Külastame paisu varemeid ja saame teada, mis tehtud, mis ees ootamas ja mis täpselt Sindis praegu toimub.

Retkel jagab selgitusi Keskkonnaagentuuri Sindi paisu projektijuht Külli Tammur, keskkonnaministeeriumi looduskaitsenõunik Hanno Zingel, Sindi paisu mahavõtmise algatusrühma juht Hans Soll ja rühma liige Ants Tammisto.

Kirglik kalamees, endine füüsikaõpetaja ning Sindi paisu likvideerimise eest võitleja Hans Soll pälvis looduskaitsjana tänavu presidendilt Valgetähe V klassi teenetemärgi.

Pärastlõunal külastame Ares asuvat Eesti suurimat alpakafarmi, kus teeme tutvust Lõuna-Ameerika kameliidide alpakadega. Lisaks neile saab seal kohtuda angooraküülikute ja minilammastega ning alates eelmisest aastast on farmis ka guanakod ja laamad. Kohapealt saab osta alpakalõnga ja -villa.

Kuna lubab sula, siis soovitame jalga panna veidi veekindlamad jalanõud.

Buss väljub Rahvusraamatukogu eest 9.30, tagasi Tallinnas kell 18.

Sõidu hind koos farmikülastusega täiskasvanutele, sh pensionäridele ja tudengitele 15 eurot, õpilastele 8 eurot. Lastele, kes veel koolis ei käi tasuta.

Registreerimine: 

retked@looduseomnibuss.ee

Info tel. 5647 6297. Vajalik täpne registreerimine.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.