5. NÄDAL 1.2.2016.-7.2.2016. Jõgeva ümbruses

Postitas Looduskalender - T, 09.02.2016 - 23.31
Autorid

Koostasid ning pildistasid Laine ja Vello Keppart

Sisu
Puhmarinne
Puhmarinne on oluline toit talvel loomadele
 
Nädal oli muutliku ilmaga ja libedate teedega. Lumikate tekkis korduvalt ja jälle kadus. Öösiti langes õhutemperatuur miinuspoolele, päeval tõusis enamasti plussi, soojematel päevadel (teisipäeval ja kolmapäeval) üle kolme kraadi.
 
Mustikapuhmad
Metskitsed on maiustanud mustikapuhmastest.
 
Kõige talvisem oli ilm laupäeval, kui minimaalne õhutemperatuur langes ligi -10 kraadini ja maksimaalne tõusis -0,3 kraadini. Hommikul kattis siis maad 6-7 sentimeetri paksune lumekiht ning maastik jäi kogu päevaks valgeks. Põldudel on endiselt näha veel paiguti vett, kuid suured veeloigud on kadunud. Keltsakiht on mullas säilinud, kuid kohati kahanenud ainult 10 sentimeetriseks (endise suure veeloigu juures) ja külmumine on nõrk. Sellest andsid tunnistust ka värskelt üles aetud mutimullahunnikud. Enamikes vaatluskohtade püsis nädala lõpuks põldudel veel 30-40 cm paksune keltsakiht. Mullas esines keltsa peal sulakiht ja pinnal uuesti mõnesentimeetrine nõrgalt külmunud kiht, mis kohati põldudel kõndides läbi vajus. Liikumiseks oli vaja valida jäisemaid kohti.
 
Raagus mustikas
Raagus mustikas.
 
Värskel lumel olid laupäeval väga hästi nähtavad loomade tegutsemisjäljed. Valgel taustal võis leida lumekirpe, ämblikke ja röövikuid. Hooghännalisi liikus ka puude tüvesi katvatel samblikel ja sammaldel. Talvel on sobiv aeg uurida puudel olevaid samblaid, samblikke ja torikseeni.
 
Lumel
Kerra tõmbunud röövik lumel
 
Jõgeval, 8.2.2016.
 
Sildid

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.