Tekst: Urmas Sellis, Kotkaklubi
Pildid napsasid foorumi liikmed joey ja Tatyana
Suur-konnakotkad Tõnn ja Tiiu on rändelt tagasi ning asusid pesitsema.
Esimesena tuli 2. aprillil Tõnn:
Aga juba järgmisel päeval oli ka Tiiu kohal:
Peagi võime ilmselt näha sageli niisugust pilti:
LK foorum on koht, kust saab ülevaate pesas toimunust nii tänavu kui varasematel aastatel. Erinevad vaatlejad on seal kirjeldanud oma vaatlusi, lisanud pilte ja videoid.
Suur-konnakotkaste pesitsemist saame jälgida teist aastat samas kohas. Mullu lendas pesast välja üks poeg, nagu konnakotkastel tavaks. Teadaolevalt on Tõnnil igal aastal olnud üks poeg alates 2016.
Tõnni oleme saanud jälgida alates tema pesast väljalendamisest 2008. aastal. 2016 vahetasime tema rikkis saatja uuema vastu. Tõnni rändeid ja mitmeid pilte temast (alates 2008. aastast) on võimalik vaadata lindude rändekaardilt. Seal on ka talvitusala pilte.
Tõnni pesakaamera asub naaberpuul, mistõttu tuulega võib esineda pildi kõikumist ja pole ka võimalik vaadelda pesitsevaid linde lähemalt. Pesapuu on kuivanud, aga loodame, et käesoleva hooaja peab see veel vastu.
Pesa kuivanud kuusel on hästi leitav, aga kaamera asub naaberpuu peal, pisut enam kui 2m kaugusel pesast.
Kaamera ülekanne toimub siin TELE2 4G mobiilse interneti kaudu. Seetõttu võib intensiivse võrgu kasutuse korral esineda seisakuid pildi edastuses. Striimimine toimub nii YouTube kui EENeti serveri kaudu. Erinevatele kasutajatele meeldivad erinevad formaadid. On ka teada, et mõned edasistriimijad on kasutanud seda konnakotka pesakaamerat.
Pesalt tuleva striimi kasutamine mujal pole keelatud, aga palume võimalusel sellest meile teada anda (vt kontaktid lehekülje lõpus või saatke sõnum urmas(ät)kotkas.ee). Vaderid on ka iga kaamera juurde oodatud, sest igal aastal tuleb mõned komponendid välja vahetada. Selleks meil mingit projektituge pole. Küll aga on KIK toetanud kaamerate ülespanekut, mahavõtmist ja hooldamist. Mullu organiseeriti foorumi liikmete poolt ka spetsiaalne annetuskampaania erinevate kaamerate täiendamiseks. Selle kaamera komponentide soetamist toetati näiteks Hawaiilt. Kaamera paigaldust, mahavõtmist ja hooldust toetab Keskkonnainvesteeringute Keskus.
Omar kontrollib, kas kõik süsteemi komponendid toimivad nii nagu peab. Fotod Urmas Sellis
Pesa juures on kaameraks AXIS F41 koos Omar Neilandi tehtud mikrofoniga. Kaamera põhiosa asub allpool puutüvel, aga objektiiv koos sensoriga on pesa juures. Seetõttu paistab kaamera pesalt vaadates üsna väike. Lisaks püüdsime seda varjata niivõrd kui see võimalik oli.
Meile pole teada, kas suur-konnakotka pesal olevaid veebikaameraid veel kuskil on kasutusel.