20. NÄDAL 13.5.2019.- 19.5.2019. Jõgeval ja selle ümbruses

Postitas Looduskalender - T, 21.05.2019 - 09.09
Autorid

Ülevaate koostasid Laine ja Vello Keppart

Pildistas Vello Keppart

Image
Käopäkk
Sisu

Käopäkk

Nädala algus oli jahe ja sadas vihma. Ööpäevased keskmised õhutemperatuurid jäid kuni kolmapäevani kümnest kraadist madalamaks. Päevased temperatuurid tõusid esmaspäeval ja teisipäeval ainult 11...13 kraadini.

Kolmapäeva öösel mõõdeti minimaalseks temperatuuriks õhus -1 °C, maapinnal -2 °C, kahe sentimeetri kõrgusel mulla kohal -5,5 °C, rohul -7,5 °C.

Järgnevalt muutusid ilmad korrast soojemaks. Öökülmad maapinna lähedal esialgu püsisid. Isegi laupäeval registreeriti rohu kohal veel nõrka öökülma, kuigi päeval tõusis õhutemperatuur juba 23 kraadini.

Nädala kõige soojemaks päevaks kujunes pühapäev. Ööpäeva keskmine õhutemperatuur tõusis siis 17 kraadini, maksimaalne termomeetrinäit tõusis õhus ligi 25 kraadi ja minimaalne langes 9 kraadini.

Puud on lehes

Puud on lehes

Lehtisid pärnad, tammed ja saared. Looduses jätkus õitseaeg. Nädala alguses läksid Jõgeval esimesed õunapuude õied lahti, kuid massiliseks muutus õitsemine alles ilmade soojenedes nädala keskpaigas. Viljapuuaedades õitsesid ka murelid ja pirnipuud. Ploomi- ja kirsipuudelt õielehed juba pudenesid.

Võilillede õitseaeg

Võilillede õitseaeg

Mets-tähthein

Mets-tähthein

Rohumaad kollendasid kõikjal võililledest. Algas aed- ja metsmaasikate õitsemine. Samuti alustasid niitudel õitsemist kullerkupud ja pääsusilmad. Võis leida esimesi õitsvaid metsülaseid e anemoone. Metsaalused valendasid endiselt võsaülastest, millele lisandusid jäneskapsa ja tähtheina õied.

Teedel sõites püüdsid maastikul pilku talirapsiõitest kollendavad põllud.

Kuklane haavavatil

Kuklane haavavatil

Esimesed sireli õied läksid lahti. Õhus hõljus raagremmelgate ja haabade lendkarvadega seemneid. Kohati oli maapind nagu vatikorraga kaetud.

Rändlinnud on nüüdseks juba kõik kohal. Oli näha piiritajaid lendamas, kuuldus ööbikulaulu.

Nädala alguses võis siin kandis märgata veel haneparvi, nädala lõpuks nad kadusid. Soojade ilmadega ilmusid välja parmud ja herilased.

Nädala lõpus kohati korduvalt rändavaid ohakaliblikaid, vesi soojenes ja väiksemates veekogudes hakkasid tiigikonnad krooksuma.

Kusagil siin on traatuss

Kusagil siin on traatuss

 

Jõgeval 20.5.2019.

Sildid

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.