Loodusvaatluste maratonil tasub otsida ka põnevamaid liblika- ja linnuliike

Postitas Looduskalender - P, 02.06.2019 - 18.18
Autorid

Linnuvaatleja uudis, www.linnuvaatleja.ee

Sisu

Tähelepanelikul Loodusvaatluste maratonil osalejal võib õnnestuda märgata mitmeid silmapaistvaid ning ka haruldasi liblika- ja linnuliike.

„Aastaliblikat, kelleks sel aastal on kuslapuu-sõrmiktiib, vaatlejad ilmselt ei leia, kuna tema elab vaid saartel, aga ka sealt ei ole teda lihtne leida – ta on vähearvukas, väike, märkamatu,“ tõdeb Tartu Ülikooli entomoloog Villu Soon.

Samas võivad maratonil osalejad kohata kaitsealuseid liblikaliike nagu mustlaik-apollot, kes on Eestis levinud lokaalselt ning Kesk- ja Lääne-Eestist puudub, ning väikeste populatsioonidena sobivates elupaikades elavat teelehe-mosaiikliblikat.

Kindlasti lendab juba ringi ka admiral, kes rändab igal aastal Eestisse sisse lõunast ja asustab kogu maa. „Tema on liik, kelle arvukus näitab rändliblikate liikumisi,“ lisab Villu Soon. „Samuti võiks maratoni ajal igal pool Eestis kohata suurt ja kena liblikat haavalumikut ning Eesti rahvusliblikat pääsusaba.“

Teelehe-mosaiikliblikas

Teelehe-mosaiikliblikas / foto: Villu Soon (PlutoF)

Loodusvaatluste maratoni toimumise aeg on kõige aktiivsem lindude pesitsusaeg aastas ning kõik aiad-pargid on poegi toitvate lindude sagimist täis. Kindlasti näeb ja kuuleb sõltuvalt elupaikadest ja vaatluskohtadest erinevaid põõsalinde, lehelinde, roolinde, ritsiklinde, rästaid, tihaseid ning kärbsenäppe.

“Neil maratonil osalejatel, kel mahti võtta retk ette öisesse metsa või raba serva, võib õnnestuda kuulda aasta lindu öösorri, ” innustab maratonist elamust saama ornitoloog Margus Ots. “Suveöödel teevad häält rukkiräägud. Hea õnne korral kuuleb põldudel ja heinamaadel ka põldvutti ning roostikes rooruika ja hüüpi.“

Kuula:

Rukkirääk: https://www.xeno-canto.org/399932
Põldvutt: https://www.xeno-canto.org/228509

Rooruik: https://www.xeno-canto.org/475610

14. juuni südapäeval alguse saava ning 24 tundi kestvat üle-eestilist Loodusvaatluste maratoni korraldavad Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaedEesti Looduseuurijate SeltsKeskkonnaamet ja Linnuvaatleja. Loodusvaatluste maraton kuulub Loodusfestival 2019 programmi.

Täpsemalt saab ürituse kohta lugeda siit, olulist teavet maratoni kohta leiab ka siit.

Sel aastal saab maratoni kulgu jälgida ka Linnuvaatleja kodulehel oleva blogi kaudu, kuhu Tartumaal asuvasse vaatluspunkti kogunenud loodus- ja harrastusteadlased maratoni käigust ning vaatlustest lühiteateid postitavad. Postituste ja maratoni täpsem ajakava Linnuvaatleja maratonipunktis saab teatavaks juuni alguses.

Sildid

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.